Regióny Nitra

Dobré správy pre Nitru: Ministerstvo chce, aby sa železničná stanica zrekonštruovala a dostavala

Ilustračná foto. Zdroj: Zoznam.sk / Peter Korček

NITRA – Železničná stanica v Nitre bude obnovená podľa prvého zo štyroch variantov obnovy. Tie sú súčasťou štúdie realizovateľnosti, ktorú si v roku 2019 nechali vypracovať Železnice Slovenskej republiky.

 

Ministerstvo dopravy odporučilo prvú alternatívu, ktorá počíta so zachovaním starej historickej budovy nitrianskej stanice a s jej následným dobudovaním. „Už je rozhodnuté, je to konkrétne riešenie, ktoré požadovalo aj mesto Nitra,“ uviedol minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina).

Podľa jeho slov je možné, že na rekonštrukciu stanice sa budú dať využiť aj peniaze z plánu obnovy určené na pamiatkovo chránené verejné budovy. „Treba tam splniť podmienku, že pri obnove tejto stanice dosiahneme energetickú úsporu aspoň 30 percent, čo si myslím, že je dosiahnuteľné. Samozrejme, tie časti, ktoré sú nad rámec obnovy budovy, nebudú z týchto zdrojov refundovateľné. To budú musieť financovať ŽSR, respektíve samospráva,“ vysvetlil Doležal.

Termín, kedy by sa po rokoch príprav mohol objekt nitrianskej železničnej stanice zrekonštruovať a zmodernizovať, však minister neuviedol. Podľa nitrianskeho primátora Mareka Hattasa ho v prípade financovania z fondov Európskej únie nie je ľahké určiť. „Ak nie sú zverejnené výzvy, tak nevieme povedať ani termíny,“ skonštatoval Hattas.

 

Minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

O celkovej obnove železničnej stanice v Nitre sa hovorí už roky. Rekonštrukcia bola predmetom memoranda podpísaného medzi ŽSR a mestom Nitra pred piatimi rokmi, o jej potrebe sa hovorilo napríklad aj v uznesení vlády z roku 2015. V roku 2019 si železnice nechali vypracovať štúdiu realizovateľnosti, v ktorej boli popísané štyri alternatívy rekonštrukcie. Prvý, s ktorým sa stotožnilo aj ministerstvo dopravy, hovorí o rekonštrukcii budovy zo 70. rokov 19. storočia, na ktorú by nadväzovala dostavba. Druhý variant počítal s výstavbou nového objektu a tretí s výstavbou terminálu osobnej integrovanej prepravy, pri štvrtej alternatíve mala byť niekoľkomiliónová investícia financovaná v spolupráci so súkromným sektorom.

Mesto i Nitriansky samosprávny kraja sa niekoľko rokov snažia dosiahnuť, aby ŽSR stanicu zmodernizovali. Predseda kraja Milan Belica dúfa, že po uistení ministra dopravy už k modernizácii objektu naozaj dôjde. „Železničná stanica, to je naozaj hanba Nitry. My tu ideme zakladať vznešené inštitúcie na podporu cestovného ruchu a turista pri tom dostane hneď prvú facku, keď nebodaj vystúpi z vlaku a zistí, do čoho vošiel. A máme po turistickom ruchu, pretože druhýkrát sem už nepríde, žiaľ,“ skonštatoval pred časom Belica.