Regióny Nitra Top

Zomrela žena, ktorá bojovala s RAKOVINOU, so ŠTÁTOM a s VšZP! Hrozné, čo jej ľudia ZÁVIDELI: Nemilosrdný zápas o svoj ŽIVOT

Antónia bojovala nielen s ťažkou chorobou. Zdroj: Facebook

NOVÉ ZÁMKY – Na svoju poslednú púť odišla obrovská bojovníčka Antónia Jakubčáková. Táto žena bojovala nielen s rakovinou, ale aj s ministrom, poslancami a VšZP. Liek, ktorý jej mal zachrániť život, nebol na Slovensku preplácaný, hoci ho schválila Európska únia. Okrem toho, že bojovala s ťažkou chorobou, starala sa aj o syna, ktorého jej na prechode zrazilo auto.

 

Na svoj posledný odpočinok sa v utorok 29. augusta 2023 pobrala obyčajne neobyčajná žena Antónia Jabukčáková vo veku 47 rokov. Zanechala za sebou nádherné deti a smútiaceho manžela.

Antónia je mamička a bojovníčka s rakovinou, ktorá je dobre známa aj z médií. Od svojich 38 rokov trpela totiž vzácnou formou rakoviny. Diagnóza Grawitzow nádor jej kradla zdravie, no statočne s ňou bojovala niekoľko rokov.

Keď jej povedali akú má diagnózu, na onkológii jej vysvetlili, že pomôcť jej môže jedine inovatívna liečba – imunoterapia. Poisťovňa jej túto liečbu nechcela preplatiť. Keďže išlo o veľmi finančne nákladnú liečbu, žiadala o pomoc nielen ľudí, VšZP, ale aj členov výboru NR SR a vtedajšieho ministra zdravotníctva Mareka Krajčího, ktorému napísala otvorený list. Liečba bola pritom v tej dobe dostupná v mnohých krajinách Európskej únie, vrátane Českej republiky.

Jediná politička, ktorá sa vtedy postavila za pani Antóniu, bola Lucia Ďuriš Nicholsonová, ktorá vyzvala k činom ministra zdravotníctva a aj šéfa VšZP. Možno aj vďaka nej jej napokon poisťovňa schválila liečbu liekom, ktorý nebol kategorizovaný na Slovensku. V tej dobe: „Európska lieková agentúra zaregistrovala za posledných deväť rokov 75 inovatívnych liekov na onkologické ochorenia. Na Slovensku je však štandardne hradených z verejného zdravotného poistenia iba 26 z nich. Až 65 percent moderných onkologických liekov tak nie je bežne dostupných pre slovenských pacientov,” upresnila Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Osud ju ťažko skúšal

Matka dvoch detí bojovala s rakovinou, snažila sa pomôcť s liečbou sebe a aj iným pacientom a človek by čakal, že jej život už žiadnu ranu neprinesie. Opak je pravdou.

Priamo na prechode pre chodcov jej nepozorný vodič zrazil syna Samka, ktorý musel kvôli zraneniam podstúpiť náročnú operáciu v Brne. Cez priechod pre chodcov vtedy prechádzala so svojimi deťmi a starou mamou. “Na chvíle, kedy po nehode na priechode nášho synčeka Samka vo vážnom stave prevážali do nemocnice na bratislavských Kramároch a dcérku Lenku s babkou sanitky viezli do nemocnice, sa snažíme zabudnúť. Aj keď celkom sa to nedá,” podelila sa so svojimi emóciami na sociálnych sieťach.

Dojemné slová na rozlúčku

S Antóniou sa lúči nielen rodina, ale aj známi a priatelia. “Bolo pre mňa cťou, že som mohla stáť pri Vás v tom boji o úhradu liečby, keď nie len poisťovňa spochybňovala jej nárok, ale aj bežní ľudia Vám dokázali závidieť, že ste v médiách, že stojí za Vami okrem Vašej rodiny aj politička, alebo tí, ktorí sa snažia ochraňovať práva pacientov,” spomína si na ťažké a bolestné obdobie Mária.