Regióny Nitra

Zmeny rokovacieho poriadku zastupiteľstva majú zvýhodniť verejnosť

Ilustračná foto. Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

NITRA – Nitrianska radnica pripravuje zmeny rokovacieho poriadku mestského zastupiteľstva (MsZ) i jeho odborných komisií. Podľa mestského úradu vychádzajú z hodnotiacej správy Transparency International Slovensko. Ich cieľom má byť znižovanie korupcie, zvýšenie transparentnosti inštitúcií a umožnenie občanom diskutovať a vyjadrovať svoj názor priamo na zasadnutiach MsZ.

 

Dodatky k rokovaciemu poriadku budú nitrianski mestskí poslanci schvaľovať na svojom rokovaní 29. februára. Kým v súčasnosti môže verejnosť diskutovať na rokovaní zastupiteľstva iba vtedy, ak to poslanci v hlasovaní schvália, v prípade odsúhlasenia zmien to už nebude potrebné. Rečníci by po novom mohli vystúpiť aj bez toho, aby to museli vopred schváliť poslanci.

Rovnako by mali fungovať aj zasadnutia odborných komisií, ktoré by mali byť podľa navrhovaných zmien “spravidla verejné”. Ďalšie navrhnuté úpravy rokovacieho poriadku mestských poslancov zohľadňujú upozornenie prokuratúry, ktorá reagovala na to, že poslanci neoprávnene ukladajú úlohy prednostovi a ďalším zamestnancom mestského úradu. “Z upozornenia vyplýva, že kompetencia ukladania úloh prednostovi a zamestnancom mesta prináleží v zmysle zákona len primátorovi,” pripomenula radnica.