Regióny Nitra Levice

Vyliaty digestát z bioplynovej stanice v Čabradskom Vrbovku začali ráno odčerpávať

Zdroj: FB / Polícia SR

ČABRADSKÝ VRBOVOK – Digestát, ktorý vo štvrtok (6. 2.) vytiekol z bioplynovej stanice v Čabradskom Vrbovku v okrese Krupina, začínajú hasiči aktuálne odčerpávať z prítokového kanála, ústiaceho do tamojšieho potoka Vrbovka.

“V noci sme zabezpečovali veľkoobjemové fekálne vozy na odvoz bioodpadu. Materiál sa bude odvážať a ukladať na vytypované bezpečné miesto,” povedal pre TASR vedúci zásahu hasičov Dušan Hancko. Odtiaľ sa zoberú vzorky a po vyhodnotení sa rozhodne o ďalšom naložení s odpadom.

Podľa Hancka únik tejto látky z uzatvoreného kanála, do ktorého stiekol z asi pol kilometra vzdialenej bioplynovej stanice, v noci nezaznamenali. “Na mieste v súčasnosti pracuje osem hasičov so štyrmi kusmi hasičskej techniky. Techniku na odčerpávanie odpadu a jeho prevoz zabezpečujú externé firmy,” dodal.

Biologický odpad, ktorý môže ohroziť životné prostredie či spodné vody, vytiekol vo štvrtok okolo poludnia z poškodeného potrubia v tamojšej bioplynovej stanici v objeme asi 3000 kubických metrov (m3). Príčiny tejto nehody vyšetruje aktuálne polícia.