Regióny Nitra

Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre ukončila rozsiahlu rekonštrukciu ŠD Antona Bernoláka

Študentský domov (ŠD) Antona Bernoláka. Zdroj: TASR/Henric Mišovič

NITRA – Slovenská poľnohospodárska univerzita (SPU) v Nitre ukončila rekonštrukciu Študentského domova (ŠD) Antona Bernoláka. Ako informovala, na projekt získala nenávratný finančný príspevok z Európskej únie vo výške 2,531 milióna eur. “Celkové investičné náklady na realizáciu projektu dosiahli 2,664 milióna eur,” uviedla univerzita.

 

Rozsiahla rekonštrukcia trvala od júna 2022 do septembra 2023. Po vydaní právoplatného kolaudačného rozhodnutia sa môže ŠD opäť využívať a v týchto dňoch sa tam už začali sťahovať prví študenti. Ako pripomenul prorektor SPU pre investičný rozvoj Tomáš Tóth, cieľom rekonštrukcie bolo zníženie energetickej náročnosti budovy.

Študentský domov (ŠD) Antona Bernoláka. Zdroj: TASR/Henric Mišovič

“V zmysle energetického certifikátu, ktorý bol vyhotovený po skončení prác, bola budova zaradená k vysoko energeticky hospodárnym budovám z hľadiska potreby tepla na vykurovanie, tepelnej ochrany budov, potreby energie na prípravu teplej vody a osvetlenia,” povedal Tóth. V rámci rekonštrukcie boli zmodernizované stavebné objekty ubytovacieho i stravovacieho zariadenia ŠD.

“Vymenili sa okná, dvere, svietidlá a vykurovacie telesá. Pribudla zelená strecha na objekte stravovacieho zariadenia, modulárna automatizačná stanica, kondenzačné rekuperačné jednotky a ďalšie technické doplnky. Súčasťou prác bola aj inštalácia 36 kusov slnečných kolektorov a 90 fotovoltických strešných panelov,” doplnil Tóth.