Regióny Nitra

Pred volebnými miestnosťami v Nitre budú dve konkurenčné petície proti hazardu

Ilustračná fotografia, Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

NITRA – Dve rôzne petície proti hazardu si budú v Nitre konkurovať počas druhého kola prezidentských volieb v sobotu 30. marca. Obe iniciatívy deklarujú, že budú zbierať podpisy vonku pred volebnými miestnosťami. Petíciu Zastavme hazard v Nitre organizuje petičný výbor zložený z občanov, ktorý má za sebou podporu vedenia mesta, Nitrianskeho biskupstva, KDH, Centra pre rodinu v Nitre a ďalších organizácií. Druhú petíciu s názvom Život bez hazardu je lepší robí poslankyňa Bratislavského samosprávneho kraja a donedávna aj okresná predsedníčka KDH v Bratislave Zuzana Rattajová.

 

Po tom, čo Kresťanskodemokratické hnutie verejne podporilo petičnú akciu Zastavme hazard a Rattajovú vyzvalo, aby nerobila v Nitre súbežnú petíciu, rozhodla sa stranu opustiť. „Z KDH som vystúpila pred dvoma dňami. Vo svojej iniciatíve plánujem pokračovať vo všetkých krajských mestách vrátane Nitry,“ potvrdila dnes pre agentúru SITA.

Vedenie mesta podporuje petíciu iniciatívy Zastavme hazard, ktorá chce vyzbierať 25 000 podpisov a dosiahnuť zákaz herní a kasín na území Nitry. Obyvateľov vyzýva, aby podpisovali len túto petíciu. „Upozorňujeme na aktivity hazardnej lobby. S veľkou pravdepodobnosťou budú chcieť petíciu zmariť. Preto vedzte, že jediný legitímny zber podpisov bude pod hlavičkou iniciatívy Zastavme hazard,“ napísalo mesto v ozname na svojom oficiálnom profile na facebooku.

Podozrenia z prepojenia konkurencie na hazardnú lobby

Asociácia zábavy a hier zverejnila na sociálnej sieti video, v ktorom kritizuje vedenie Nitry za podporu tejto petície. Zároveň pripúšťa, že v Nitre je veľký počet herní. „V Nitre je 46 herní a keď už aj my súhlasíme s tým, že je to veľa, asi na tom niečo bude. Tento problém sa však nevyrieši tým, že sa hazard plošne zakáže. Herne sa presťahujú,“ tvrdí vo videu hovorkyňa Asociácie zábavy a hier Dominika Lukáčová.

Petičný výbor Zastavme hazard dnes zaslal tlačovú správu, v ktorej hovorí o podozreniach z prepojenia konkurenčnej petície na hazardnú lobby, lebo brigádnikov na zbieranie podpisov v Nitre hľadala aj tvár spoločnosti Top Game. Táto spoločnosť patrí podľa svojej internetovej stránky medzi najväčších prevádzkovateľov herní, kasín a výherných automatov. Rattajová reagovala, že dotyčnú osobu nepozná. „To meno mi nič nehovorí. Brigádnikov sme hľadali normálne cez inzerát, mali sme aj vlastných dobrovoľníkov, ktorých bola väčšina. Obvinenie, že sme platení hazardnou lobby, je úplne absurdné,“ povedala Rattajová.

Matúš Libant a Martin Čepček z petičného výboru Zastavme hazard hovoria, že platení brigádnici z konkurenčnej iniciatívy mali pokyn hovoriť podpisujúcim, aby druhú petíciu už nepodpisovali. „Odkiaľ má pani Rattajová desiatky tisíc eur na zaplatenie brigádnikov, sa dá len tušiť,“ naznačili. Rattajová reagovala vyhlásením, že všetky výdavky sú legitímne a dajú sa zdokladovať. Petičné aktivity financuje z vlastných príjmov a z peňazí od podporovateľov, ktorí prispeli občianskemu združeniu Život bez hazardu je lepší.