Regióny Nitra

V Nitre to pre zákaz hazardu vrie. Podpisy pod petíciou Zastavme hazard! preverí komisia

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

NITRA – Petíciu Zastavme hazard!, po ktorej Nitra minulý rok ako prvé krajské mesto zakázala herne a kasína na svojom území, preverí v najbližších dňoch komisia zložená z nitrianskych mestských poslancov a zamestnancov mestského úradu. Primátorovi Markovi Hattasovi odporučili vytvoriť takúto komisiu poslanci mestského zastupiteľstva, Hattas odporúčanie na dnešnom rokovaní poslaneckého zboru rešpektoval. Dôvodom sú pochybnosti prokurátora o dostatočnom počte podporovateľov petície, na základe ktorej Mestské zastupiteľstvo v Nitre zakázalo v meste umiestňovať herne a kasína. Poslanci dnes zároveň rozhodli o prerušení svojho zasadnutia do utorka 28. januára, keď by už petičné hárky mali byť preverené.

 

Nitrianski mestskí poslanci schválili úplný zákaz herní a kasín na území mesta všeobecne záväzným nariadením v júni minulého roka. Urobili tak na základe petície za zákaz hazardu, ktorú podpísalo viac ako 23-tisíc ľudí. Okresný prokurátor Vladimír Bezák podal proti všeobecne záväznému nariadeniu protest a nariadenie navrhol zrušiť. Dôvodom sú pochybnosti o tom, či petíciu podporilo 30 percent obyvateľov mesta oprávnených voliť do orgánov samosprávy. Podľa zápisnice o prešetrení petície útvar hlavného kontrolóra si z 1 311 petičných hárkov náhodným výberom vybral 51 hárkov, na ktorých kontroloval podpisy a zhodu s evidenciou obyvateľov.

„Zo zápisnice o prešetrení petície nesporne vyplýva skutočnosť, že mesto Nitra všetky podpisy pod petíciou vôbec ani nespočítavalo a teda sa riadne nepresvedčilo, že petíciu podpísalo zákonom predpísané množstvo jej podporovateľov,“ napísal v proteste prokurátor Bezák. Primátor Hattas vyslovil presvedčenie, že mesto postupovalo pri preverovaní podpisov správne. Vedenie mesta však na viackrát opakovanú výzvu prokurátora nedokázalo predložiť žiadny dokument, ktorý by preverovanie všetkých podpisov potvrdzoval. Mestské zastupiteľstvo v Nitre bude v rokovaní o proteste prokurátora pokračovať v utorok 28. januára o 15:00.