Otec CHORÉHO Jakuba v slzách: Ľudská KRUTOSŤ nepozná hranice! Tomu, čo sa stalo, by ste neuverili

NITRA – Príbeh, ktorý každého chytí za srdce. Rodičia detí s autistickou poruchou to nemajú ľahké. Verejnosť stále nie je pripravená na tento typ choroby. To sa potvrdilo aj oteckovi 26-ročného Jakuba, na ktorého počas hrania sa na ihrisku, privolali rodičia ostatných detí políciu.

 

Srdcervúci status otca autistického chlapca nenechá jedno oko suché. Tak ako každý deň sa išli hrať spolu na miestne ihrisko. To, čo sa stalo, však Jakubkov otec nemohol tušiť ani v najhoršom sne.

„Dnes a nie prvýkrát bola privolaná Mestská polícia k hojdajúcemu sa môjmu 26-ročnému autistickému synovi. Viem a som si vedomý, že môj syn už z detských nohavíc dávno vyrástol a podľa viacerých na detské ihrisko nepatrí. Možno, čo však, ak je to večné dieťa? Čo máme robiť? Je to jeho jedno z veľmi mála úzkych rozptýlení. Jeho život je veľmi ohraničený. Áno, je už dospelý i zarastá, je veľký – mužný, ale milý, neútočiaci, ale i s hlasitými emočnými prejavmi radosti, keďže je plne neverbálny, inak to proste nevie,“ píše zronený otec.

Uvedomuje si, že prítomnosť jeho syna na ihrisku môže byť pre ostatné deti, mierne povedané, rušivá. Preto sa rozhodol vytvoriť Jakubkovi a ostatným deťom komfort na ihrisku, vďaka špeciálne upraveným hojdačkám.

Opravy na vlastné náklady

„Hojdačka je priúzka pre jeho telo, preto má jednu ruku často medzi nohami. Keď sa hojdá rýchlejšie vždy sa drží oboma rukami reťazí. Širšiu s certifikátom som nezohnal-prepáčte, bez papiera sem nič inštalovať nesmieme. Vymenil som ju s vedomím vtedajšieho vedúceho mestských služieb za širšiu, pevnejšiu, odolnejšiu a certifikovanú hojdačku aby ho uniesla. Tým pádom je táto hojdačka odolná, bezpečnejšia i pre adolescentov, ktorí sa na nej tiež s radosťou hojdajú, často i vo dvojici/trojici, nik s tým nemá problém rovnako ako my,“ vysvetľuje v statuse.

Fotka autistického Jakubka. ZDROJ: Róbert Mikulášik

Ako ďalej píše, viac krát do roka dokonca vykonávam na hojdačke kvôli synovi servis s doťahovaním skrutiek a premazaním hybných častí ako i na susednej hojdačke. „Prosím pýtajte sa, veď ma vždy vidíte ako k nemu prichádzam a prinesiem mu nealko radler, ktorý vypije a plechovicu odhodí pred seba a neskôr si ju berie so sebou domov ako sme ho to naučili. Postaral som sa i o doplnenie dvoch ďalších hojdačiek a kolotoča z prostriedkov mesta, aby náš syn v čo najmenšej miere obmedzoval vaše deti a nezaberal im miesto,“ dodáva.

Ľuďom chýba porozumenie

„Spravím všetko, čo bude v mojich silách, aby ste nás pochopili a porozumeli a nevylučovali nás, i takéto ostatné osoby so spoločnosti. Prosím, všímajte si rovnakým spôsobom aj asociálne živly, naozaj opilé, hlučné, špiniace pri OD Progres i v okolí našich domov, ktorými sme už s mojim synom boli verbálne hnusne napadnutí a možno to čaká i vás, ktorí ste „iní“ než naši autíci. Kam to bude pokračovať a ako skončí nevedno,“ uzatvára zronený otec na záver.

Viac o téme: autista, autizmus, dieťa, ľudia, otec, polícia, spoločnosť

Súvisiace články