Regióny Nitra Komárno

Obnovené priestory Kasárenskej budovy sa uchádzajú o ocenenie Fénix

Na snímke kasárenská budova Novej pevnosti v Komárne. Ilustračné foto Zdroj: TASR/Ladislav Vallach

KOMÁRNO – Mesto Komárno sa uchádza o ocenenie Fénix – Kultúrna pamiatka roka a Cenu Nadácie SPP. Do súťaže sa zapojilo vynovenými priestormi, ktoré sa nachádzajú na prízemí Kasárenskej budovy, priamo pri vchode do komárňanskej pevnosti. Päť miestností bolo obnovených v rokoch 2022 až 2023, informovala radnica.

Kasárenská budova bola postavená v roku 1810. Objekt bol značne zdevastovaný už po odchode sovietskych vojsk, desaťročia zostal bez využitia a akejkoľvek údržby, naďalej chátral. Trojkrídlový objekt má jedno podzemné a dve nadzemné podlažia s 320 miestnosťami. V minulosti sa podarilo obnoviť strechu budovy a prenajať časť priestorov na poskytovanie služieb. V rámci aktuálne realizovanej obnovy bola komplexne zrekonštruovaná časť priestorov vrátane reštaurovania kamenných článkov architektúry.

Predmetom obnovy boli priestory, ktoré budú slúžiť ako zázemie pre návštevníkov pevnosti a zároveň na expozičné, výstavné a príležitostné kultúrne a spoločenské podujatia. V jednej z obnovených miestností by mala vzniknúť nová stála výstava o histórii pevnosti.