Regióny Nitra

Nitra zavádza špeciálny odpočet vodomerov. Robia tak ako jedno z prvých miest

Zdroj: FB / Mesto Nitra

NITRA – Nitrianska radnica postupne zavádza v mestských bytoch takzvaný rádiový odpočet vodomerov. Vďaka tomuto smart riešeniu sa dajú merače odčítať na diaľku, bez vstupu do bytov, čo sa podľa magistrátu osvedčilo predovšetkým počas pandémie.

 

Podľa slov Lenky Marekovej z mestského úradu je Nitra jedným z prvých miest, ktoré rádiový odpočet vodomerov začalo pred časom postupne zavádzať. „Hlavnými výhodami sú presnejšie dáta, ochrana súkromia užívateľov bytov, ale aj eliminácia chýb pri odpočtoch a neoprávnenej manipulácie s meračmi,“ uviedla. Ako pripomenula, nové merače zabezpečujú aj väčšiu spravodlivosť pri zmene vlastníka bytu, pretože je možné vykonať odpočet k presne stanovenému dátumu.

„Táto technológia tiež uľahčuje presné odpočty v prípade bytov, ktoré užívateľ nesprístupnil, alebo je byt dlhodobo neobývaný a odpočet nevieme urobiť. Vďaka diaľkovému odpočtu sa tak konečný spotrebiteľ vyhne sankciám za neumožnenie odčítania,“ vysvetlil riaditeľ mestského bytového podniku Službyt Nitra Pavol Bielik. Podnik má vo svojej správe viac ako 7000 bytov, z ktorých je 1000 mestských. „Je to 236 domov. Z nich je tento spôsob odpočtu zavedený vo viac ako tretine a pokračujeme ďalej, pretože je oň u obyvateľov záujem,“ dodal Bielik.

Galéria
Zdroj: FB / Mesto Nitra
Zdroj: FB / Mesto Nitra
Zdroj: FB / Mesto Nitra
navigate_before
navigate_next