Regióny Nitra Top

Nitra so zberom kuchynského odpadu ešte nezačala. Nádoby na bioodpad si musia obyvatelia zabezpečiť sami

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

NITRA – Zatiaľ čo väčšina samospráv nabehla na pre Slovensko nový systém triedenia kuchynského bioodpadu, Nitru ešte len čaká jeho stopercentné spustenie. Momentálne sa mesto nachádza v prípravnej fáze. Stihnúť to však musí do polovice roka 2021, aby sa vyhlo problémom so zákonom. Bude mať Nitra dostatok kapacít na nový druh triedenia odpadov a uľahčí mesto prácu svojim občanom?

 

Prispieť k splneniu cieľa, ktorý určila Európska únia – recyklovať do konca roku 2025 aspoň 55 percent odpadov – má napomôcť aj triedenie kuchynského odpadu. Nakoľko Slovensko stále zaostáva za cieľmi Európskej únie, pretavenie tejto novinky do praxe bolo viac menej povinnosťou. Samosprávy tak nielenže odľahčia životné prostredia, ale ušetria aj nemalé finančné náklady svojich obyvateľov.

Výnimkou nie je ani Nitra, ktorá síce triedenie kuchynského odpadu nezaviedla od 1. januára, avšak na splnenie povinností jej zostáva len pár mesiacov. ,,Zber kuchynského odpadu spustíme ešte v tomto polroku, teda v súlade so zákonom,” upresnil hovorca mesta Nitra Tomáš Holúbek.

 

Nitra plánuje spustiť systém triedenia kuchynského odpadu v prvej polovici roka 2021. Zdroj: pixabay.com

Informácie na prvom mieste

Nitra však nenecháva nič na náhodu a v meste rozbehla rozsiahlu informačnú kampaň na tému zber kuchynského odpadu. Tieto informácie mohli obyvatelia nájsť v mestskom mesačníku Radničné noviny, ako aj v lokálnych či národných médiách. ,,V priebehu I. štvrťroku tohto roka plánujeme aj letákovú kampaň – všetky domácnosti v Nitre dostanú do schránky letáky, kde bude systém zberu kuchynského odpadu z domácnosti vysvetlený,” skonštatoval hovorca.

Toto vám mesto neposkytne

Na to, aby sa domácnosti vyhli nepríjemnému zápachu vytriedeného hnijúceho bioodpadu, je potrebné sa vybaviť perforovanými nádobami. Ich veľkosť je prevažne 10 litrov. Tie by mali byť vystlané kompostovateľnými alebo papierovými vreckami. Takéto špeciálne nádoby si však Nitrančania budú musieť nateraz zabezpečiť sami. ,,Zatiaľ počítame s tým, že si ich občania zabezpečia sami, no nevylučujeme ani to, že ich v budúcnosti pre občanov nakúpime, ak to vyplynie z praxe,” povedal hovorca Holúbek.

 

Nádoby na kuchynský odpad si Nitrančania zaobstarajú sami. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

Máme na to ľudí

V Nitre vývoz odpadu už tradične zabezpečujú Nitrianske komunálne služby. Tie podľa hovorcu majú dostatok personálnych aj technických kapacít na to, aby zvládli likvidáciu aj ďalšieho druhu odpadu. Po zavedení do praxe by sa kuchynský bioodpad mal zbierať z domácností jedenkrát týždenne. ,,Prax ukáže, či je táto periodicita vhodná,” uzavrel hovorca mesta Nitra Tomáš Holúbek.