Regióny Nitra Top

Medvede máme už doslova pod oknami. Môžete za to možno aj vy

Zdroj: pixabay.com

ŠURIANKY – Medveďa môžete v tieto dni stretnúť aj tam, kde by ste ho nečakali. Minulý týždeň obletela nitriansky región správa o pohybe medvedice aj s mláďatami neďaleko dedinky Šurianky. Rozruch spôsobila najmä preto, že 15 kilometrov od Nitry by ste túto našu najväčšiu šelmu zrejme nečakali. 

 

Na to, že medveďa na našom území môžeme stretnúť na strednom a severnom Slovensku, sme už zvyknutí. V nižšom počte ho nájdeme aj na severovýchode. Avšak ako pre Zoznam.sk povedal Jaroslav Slašťan zo zásahového tímu pre medveďa hnedého, ochranári v ostatných rokoch zaznamenávajú jeho sporadický výskyt v aj Tribeči a to každú sezónu.

Ako vysvetlil, v týchto dňoch prebieha medvedia ruja. „Dospelé samce vyhľadávajú rujné medvedice, v blízkosti ktorých sa zdržiavajú až do aktu párenia. Samce zvyčajne prechádzajú za medvedicami na veľké vzdialenosti, neraz viac ako 20 – 30 km,“ uviedol. Ďalším prípadom, kedy sa medvede vyskytnú na miestach mimo ich prirodzeného výskytu, je ochrana mláďat. „V čase párenia sa medvedice, ktoré vodia mláďatá, snažia vyhýbať miestam, kde sa pohybuje dospelý samec, pretože ten pre malé medvieďatá predstavuje nebezpečenstvo,“ dodal.

O tom „šurianskom“ však v štátnej ochrane prírody nevedeli a dozvedeli sa o ňom až z médií. „Jeho výskyt nám nebol nahlásený samosprávou, obyvateľmi okolitých obcí ani miestnym poľovným združením. Situáciu budeme monitorovať, predpokladáme, že po skončení medvedej ruje sa vráti na miesto svojho prirodzeného výskytu,“ uviedol.

Ľuďom odporúča, aby ak spozorujú medveďa na väčšiu vzdialenosť, počkali, ktorým smerom ide a akú aktivitu vyvíja. „Ak nás nepozoruje a vzďaľuje sa od nás, nemáme sa čoho obávať. Odporúča sa nepokračovať v nepribližovať sa k medveďovi, ale zmeniť smer trasy, aby nedošlo stretnutiu s medveďom na kratšiu vzdialenosť, čo by mohlo byť nebezpečné,“ uviedol. Ak však ide o matku s mláďatami, treba byť opatrný, pretože si ich, samozrejme, môže chrániť.

 

Zdroj: TASR / AP

Môžeme si za to sami

Populáciu medveďa u nás označil za stabilnú. „Potomstvo medveďov je zamerané na kvalitu, nie na kvantitu, ako je to v prípade hmyzu či hlodavcov. Tak ako ich populácia rýchlo narastie, rovnako rýchlo začne aj klesať, pretože spotrebujú všetky zdroje potravy. Medveďov je teda na Slovensku toľko, koľko sa ich na tomto území uživí,“ uviedol.

Výskyt medveďov v blízkosti ľudských obydlí nie je podľa neho spôsobený zväčšovaním sa ich populácie, ale na svedomí ho má viac faktorov. Medzi nimi degradácia ich prirodzených biotopov, nadmerná ťažba, zber lesných plodov a voľnočasové aktivity v prírode ako sú turizmus, jazda na štvorkolkách, horská cyklistika či beh. „Najvýznamnejším faktorom zvýšeného výskytu medveďov v blízkosti človeka je množstvo ľahko dostupnej potravy. To je spôsobené nezabezpečeným komunálnym odpadom, vnadením v poľovníckych zariadeniach, pestovaním pre medveďov atraktívnych poľnohospodárskych plodín, (napr. kukurica) v areáli rozšírenia druhu,“ dodal.

Problém Slovenska podľa neho nie je to, koľko tu žije medveďov, ale koľko z nich je problémových. “A tých majú na svedomí ľudia, ktorí zámerne alebo nevedome, ignorujú odporúčania ŠOP SR a nevedia sa správať na území, kde sa medveď hnedý vyskytuje. Svojou nezodpovednosťou ich nezabezpečeným odpadom, prikrmovaním voľne žijúcej zveri v blízkosti intravilánov obcí medvede lákajú do blízkosti ľudských sídel,“ uzavrel.

Mohlo by vás zaujímať: