Regióny Nitra Top

FOTO Tu vyhlásili MIMORIADNU situáciu! Hrozí NEBEZPEČENSTVO, ľudia sa obávajú, že sa nedostanú domov

Ilustračné foto. Zdroj: regiony.sk

ŽIRANY – V obci pri Nitre vyhlásili mimoriadnu situáciu. Dôvodom je poškodená cesta, ktorá komplikuje dopravu, a pre obyvateľov predstavuje nebezpečenstvo. Pri vstupe a odchode z obce Žirany musia vodiči stáť v kolóne, doprava je riadená semaforom. Za poškodenou vozovkou je podzemná voda. 

Obec má skomplikovanú dopravu, riešenie zostáva v nedohľadne. Problém pritom začal už koncom roku 2023, keď sa objavili prvé praskliny. Od 5. marca je však stav kritický, a preto vyhlásili mimoriadnu situáciu. Ide o jedinú cestu, ktorá vedie do dediny, obyvatelia sa preto obávajú, aby ju neuzavreli úplne.

Zdroj: RSUC

Vodiči sú odkázaní na jedinú stranu vozovky. Šoféri smerujúci do obce sa striedajú s tými, ktorí z obce odchádzajú. Premávka je na oboch stranách riadená semaforom. Aktuálne nitrianska župa nevie povedať, ako dlho situácia potrvá.

Na vine je zrejme voda z blízkeho kameňolomu

V blízkosti obce sa nachádza kameňolom, z ktorého vyteká spodná voda. Časť končí v zbernej nádrži na súkromnom pozemku. Ďalšia časť sa stráca. Kde, musia odhaliť geodetické výskumy, ktoré prebehnú čoskoro.

Zdroj: Obec Žirany

Obec predpokladá, že do budúcna bude musieť hľadať vhodné riešenie. V ponuke je spojazdnenie poľnej cesty, aby sa Žirany nemuseli spoliehať na jedinú prístupovú cestu. Pomohlo by tiež, aby sa do obce vedeli dostať náhradnou cestou záchranné zložky či autobusy. Opravu popraskanej cesty, ktorá už prebehla už pred dvomi rokmi, bude musieť riešiť Nitriansky samosprávny kraj.