Regióny Nitra Kultúra Top

Divadelné umenie pod Zoborom zažíva ťažké časy. Na diváka myslí aj tak

Zdroj: DAB

NITRA – Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre už nejaký ten mesiac nehrá. Napriek tomu, že plánovalo pôvodne niekoľko premiér, svoje aktivity muselo presunúť do online priestoru. Čoskoro prinesie záznamy inscenácií a pripravuje aj nové veci. Ak to situácia umožní, umelci veľmi radi privítajú divákov aj naživo.

 

Divadlo Andreja Bagara v Nitre napriek súčasnej situácii pripravuje nový program. „Snažíme sa prispôsobovať súčasnej situácii a napriek neľahkým časom naplno pracovať. V rámci hlavnej línie preto pokračuje príprava plánovaných inscenácií a popri tom sa paralelne zameriavame aj na náš online program Spolu VYHRÁME,” povedal riaditeľ DAB Jaroslav Dóczy. Ako dodal, pripravujú ďalšie časti virtuálneho Divadelného slovníka, súťaže pre divákov na sociálnej sieti a chystajú tiež spustenie divadelného e-shopu. ,,V ňom si budú môcť priaznivci nášho divadla kúpiť publikácie DAB, CD-platne, bulletiny a plagáty, darčekové predmety alebo napríklad aj zberateľskú eurobankovku s portrétom Jozefa Bednárika,“ dodal Dóczy.

Inštitúcia chystá aj veľkú novinku. Začína s prípravou novej edukatívnej hry s názvom Kým nastane ticho. Premiéru naplánovali na jar a najradšej by ju odohrali už pred divákmi. Ak sa to nepodarí, budú hľadať iné spôsoby, ako hru predstaviť verejnosti. DAB nezaháľa ani s prípravami konkurzov do výpravného muzikálu Jozef a jeho zázračný farebný plášť. Uviesť by ho chceli v budúcej divadelnej sezóne.

 

Divadlo by už rado privítalo svojich divákov. Zdroj: DAB

Pomoc divadlu

Divadlo pripravuje tiež jarnú ponuku inscenácií. Plejádu predstavení odštartuje v predvečer sviatku svätého Valentína komédia – Syna či dcéru?. V marci a počas veľkonočných sviatkov sa môžu diváci tešiť na muzikál – Povolanie pápež. „Exkluzívne prinesieme divákom inscenácie, ktoré nie sú z nášho archívu, ale ide o „živé“ hry zo súčasného repertoáru DAB,” vysvetlil Dóczy.

Predstavenia budú spoplatnené symbolickým poplatkom od 2 do 10 eur. ,,Nejde ani tak o skutočné vstupné, ako skôr o podporu divadla, ktoré musí byť pre pandémiu už dlhé mesiace zatvorené,“ zdôraznil riaditeľ.

 

Diváci môžu zatiaľ pozerať niektoré inscenácie online. Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

Ustálená zábava

Už prvá vlna pandémie naučila divadlo hrať inak. Inšitutácia vtedy pre verejnosť pripravovala pravidelný online program pod už spomínaným názvom #spoluVYHRÁME. Obsahoval čítané rozprávky, záznamy inscenácií a galaprogramu, videá zo zákulisia DAB, populárno-náučné videá o divadelnej histórii na Slovensku, či náučné a zábavné kvízy divadelného kritika Mira Zwiefelhoffera.

DAB tiež uverejnilo takmer stovku bulletinov k inscenáciám diel svetovej i slovenskej klasiky, modernej drámy, bulletiny k muzikálom, k hrám z pera Williama Shakespeara i k hrám venovaným historickým osobnostiam. Divadelné legendy si DAB pripomína prostredníctvom starších aj nových častí talkshow herečky Evy Pavlíkovej. V ponuke je takisto prvý hudobný videoklip divadelnej retro kapely Živica. Tá vznikla v úspešnej komédii Syna či dcéru?.

Do programu pribudol aj zábavný Krátky slovník divadelného jazyka, v ktorom herec DAB Jakub Rybárik vysvetľuje význam rôznych špeciálnych pojmov – baletizol, divadelný boďák, ferman, elevácia a pod. Jakub Rybárik spoločne s divadelným historikom Karolom Mišovicom zase ponúkajú milovníkom dramatického umenia výber zaujímavých tém z histórie slovenského a nitrianskeho divadla v relácii Divadelná hi(STORY).

 

Na internete nájdete videoklip divadelnej retro kapely Živica. Zdroj: DAB

Mohlo by vás zaujímať: