Politika Regióny Domáce Nitra Top

Alternatívny a mladý. Nový primátor Marek Hattas vybudoval pre Nitru kultúrne centrum

Marek Hattas počas kandidatúry. Zdroj: hattasprimatorom.sk

BRATISLAVA/NITRA- Je jedným z najväčších prekvapení komunálnych volieb. Šesť mesiacov pred voľbami ho ešte nik za favorita nepovažoval. Má 31 rokov, vďaka čomu bol najmladším zo všetkých kandidátov na post primátora v Nitre. Marek Hattas porazil vo voľbách dlhoročného primátora Jozefa Dvonča v doterajšej bašte Smeru takmer dvojnásobným rozdielom.  Či sa mu sľuby podarí naplniť, sa ešte len ukáže.

 

Hattasovi protikandidáti sa spoľahli na to, že nemá skúsenosti v komunálnej politike alebo že má málo prostriedkov na plnohodnotnú kampaň. Cez jeho transparentný účet zaplatil za kampaň len približne 33-tisíc eur, z toho niečo okolo 6-tisíc  eur vložil sám spolu so svojou ženou. Žiadni veľkí donori alebo sponzori.

Napriek tomu, že nebol poslancom mesta, na zastupiteľstvách sedel vždy, keď sa niečo dôležité v Nitre dialo. Nitrančanom – najmä tým mladším, vôbec nebol neznámy. Už keď mal 15 rokov, organizoval pochod proti rasizmu. Nitra bola vtedy podľa neho mestom, ktoré kvôli rasizmu dostávalo rôzne nálepky. Na svojej stránke uvádza: “Chcel som ukázať, že Nitra je plná pozitívnych a otvorených ľudí”.

Keď mal 23 rokov, hľadal priestor pre seba a svojich kamarátov, kde by mohli tráviť voľný čas mimo “zafajčené bary, kde hrali zlú hudbu”.  A vybudoval kultúrne centrum Hidepark. Dnes sa ročne cez neho premelie približne 5-tisíc ľudí na koncertoch, workshopoch, či prednáškach. Kto chce, môže sa v Hideparku venovať komunitnej záhrade, či poslať deti do nezávislej škôlky, ktorú vedie jeho manželka Monika. Hidepark sa stal miestom, ktoré slúži ako príklad občianskeho aktivizmu, získava podporu občanov aj inštitúcií.

Marek Hattas bol jedným z troch verejne predstavených kandidátov na primátorov miest, ktorí získali v lete podporu iniciatívy Za slušné Slovensko. Okrem neho podporu získal aj Matúš Vallo v Bratislave a Peter Fiabáne v Žiline. Po kritike zo strany napríklad Igora Matoviča či Alojza Hlinu iných kandidátov iniciatíva Za slušné Slovensko na komunálne voľby už neprezentovala. Hattas bol aj jedným z organizátorov pochodov Za slušné Slovensko v Nitre a to pod hlavičkou projektu Občania pre Nitru.

Je milovníkom bicykla, na aute ho uvidíte veľmi zriedkavo, najmä vtedy keď z neho vykladá ďalšie vybavenie pre Hidepark. Po tom, čo bude ustanovený do funkcie primátora, plánuje hĺbkový audit. V rozhovore pre HNtelevíziu priznáva, že všetky jeho plány zrealizovať nebude môcť, lebo nemá na ne kompetencie. No chce “iniciovať rozhovory, snažiť sa veci posúvať a byť nápomocný.”

Galéria
Marek Hattas zo svojou ženou a čerstvým prírastkom do rodiny v roku 2017. Zdroj:FB/Marek Hattas
Marek Hattas v rozhovore s Katarínou Macháčkovou, podpredsedníčkou mimoparlamentnej strany Spolu a znovuzvolenej primátorky Prievidze. Zdroj: FB/Marek Hattas primátorom
Marek Hattas v rozhovore s Katarínou Macháčkovou, podpredsedníčkou mimoparlamentnej strany Spolu a znovuzvolenej primátorky Prievidze. Zdroj: FB/Marek Hattas primátorom
Marek Hattas počas kampane, jún 2018. Zdroj: FB/Marek Hattas primatorom
navigate_before
navigate_next