Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Top

AKTUÁLNE VIDEO Centrá miest obsadzujú OBRIE hlodavce: Šíria CHOROBY, črevné parazity aj ÚTOČIA na ľudí! Vieme, kto je na vine

Ilustračný obrázok. Zdroj: Adobe (AI), zregionu.sk

BRATISLAVA, NITRA – Slovensko čoraz viac trápia invázne druhy živočíchov, ktoré na našom území nemajú čo hľadať. Nielenže páchajú škody na prírode a vytláčajú naše zvieratá, ale niektoré aj bolestivo útočia na ľudí a šíria parazity. Aktuálne tisíce obrích hlodavcov z Ameriky – nutrí obsadzujú aj centrá miest. Vo veľkom sa však množia aj “domáce” potkany, ktoré taktiež môžu šíriť choroby. 

Hlodavce podobné bobrom s veľkým apetítom a početnými rodinami. Nutrie sú nepôvodný invázny druh z južnej Ameriky. Do Európy ich priviezli na chov mäsa a pre vysoko cenenú kožušinu. No z chovov ušli a keďže v našej prírode nemajú prirodzeného predátora, preto sa im darí.

Najnovšie to pocítili v Nitre. Radnica pod Zoborom rieši problém s nutriami už niekoľko mesiacov. Ľudí vyzvala, aby nutrie na brehu rieky neprikrmovali, avšak bezvýsledne. Zákazy nerešpektujú. Ako zachytáva foto v Nitre, v centre sa nutrie stávajú atrakciou.

Hoci niektorých ľudí dráždia, iní nutrie obdivujú a prikrmujú. Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Podľa ochranárov je aktuálne v Nitrianskom kraji približne 3000 nutrií. Štátna ochranu prírody (ŠOP) ich výskyt mapuje a informuje miestne poľovnícke organizácie. Tie sú povinné nutriu loviť a zamedzovať jej ďalšiemu rozširovaniu. Má to však háčik. V intraviláne Nitry ich poľovníci strieľať nemôžu, pretože sa usadili v obývanej časti mesta. Obsadili breh rieky, kde vyhrabávajú nory.

Nutria vodná/riečna dosahuje hmotnosť 10 až 12 kilogramov. Väčšinou žije v prostredí močiarov, vodných nádrží, rybníkov a riek. V pároch alebo v rodinách, alebo dokonca v kolóniách, ktoré si strážia svoje teritórium. Zdroj: Jozef Lengyel, ŠOP SR

Šíri choroby, črevné parazity aj útočí

Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR upozorňuje, že nutria riečna, ako invázny druh živočícha, vzbudzujúce obavy celej Európskej únie. Predstavuje ohrozenie biodiverzity a spôsobuje straty hospodárskym a bezpečnostným záujmom človeka. Pre človeka predstavuje zvýšené riziko prenosu črevných parazitov či bakteriálneho ochorenia.

Nitra nie je jediné mesto, ktoré zápasí s premnoženými nutriami. Rovnaký problém s neželanými návštevníkmi tento rok hlásili aj v Piešťanoch. Hlodavce tam ničia brehy vodných tokov. “Nutria je divé zviera, nie je veterinárne ošetrené, môže vás alebo vaše dieťa uhryznúť a spôsobiť zdravotné ťažkosti. Vzhľadom k enormnému nárastu populácie sme boli nútení osadiť upozorňujúce tabule,“ uviedol pre RTVS hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Bocák. Tabule sa zákazom kŕmenia sa však veľmi neosvedčili, niektorí nutrie vnímajú ako atrakciu a zvieratá naďalej prikrmujú.

Premnožené nutrie v kúpeľnom meste podľa obyvateľov dokonca začali útočiť na ľudí. “Začínalo to byť neúnosné, pobehovali po celom sídlisku. Úplne strácali plachosť, boli až otravné. Niektoré dokonca útočili na ľudí,” uviedol na jar jeden z obyvateľov pre Pravdu. Sťažovali sa aj ľudia v okolitých záhradách, kde im nutrie vyhrabali diery.

O patáliách s nutriami informovali aj z obce Veľký Kýr v Novozámockom okrese. Niekomu tam už dokonca „praskli“ nervy a na neželané hlodavce strieľal pomocou takzvanej fúkačky oceľové šípky dlhé pätnásť centimetrov. Sloboda zvierat upozorňuje, že hoci nejde o chránený druh, nesmú ho usmrcovať trýznivým spôsobom.

Premnožili sa aj potkany

Šarapatu na Slovensku však robia nielen cudzinci. Obyvateľov Rožňavy zase trápia starí známi – potkany. Ako informujú tvnoviny.sk, z polí sa presťahovali do ulíc, a keďže im jedlo servírujú pravidelne neprispôsobiví občania, v meste sa množia vo veľkom. Aby sa predišlo vzniku a šíreniu prenosných ochorení, v meste nariadili celoplošnú deratizáciu.


Invázia na Slovensku

  • Obrovské škody páchajú aj invázne rastliny. Niektoré sú jedovaté, iné zabíjajú dobytok, ale aj škodia ľudskému zdraviu.
  • Na jeseň Slovákov vystrašili taktiež obrie chlpaté pavúky, ktoré útočia skokom a bolestivo hryzú.
  • Na balkóny aj do bytov lezú zase chrobáky, ktoré aj štípu. Radíme, ako sa ich zbaviť.