Regióny Nitra Top

AKTUÁLNE VEĽKÉ VAROVANIE V obľúbenej TURISTICKEJ oblasti sa pohybuje MEDVEDICA s mláďatami!

ZDROJ: archív zoznam.sk
Ilustračné foto. ZDROJ: archív zoznam.sk

VEĽKÉ BEDZANY – Každý deň pribúdajú mestá a obce, ktoré vyzývajú svojich obyvateľov na zvýšenú ostražitosť pre pohyb medveďov v blízkosti obydlí, či dokonca priamo na uliciach. Tentoraz svojich občanov varuje obec Veľké Bedzany, ktorá leží v Nitrianskom kraji pri Topoľčanoch. 

 

Medvedicu s mláďatami videli 19. júna v popoludňajších hodinách pri lesíku v oblasti Kyselka, ktorý spája viacero obcí. Obec žiada obyvateľov o zvýšenú opatrnosť pri pohybe v tejto lokalite, prípade odporúča vyhnúť sa tejto oblasti.

Naposledy bolo medveďa v tejto oblasti vidieť v okolí pohoria Tribeč vo Fatransko – tatranskej oblasti blízko turistického chodníka pri Kovarciach, medzi Nitrou a Topoľčanmi. Poľovnícke fotopasce vtedy tiež zachytili pohyb medveďa medzi obcami Súlovce, Oponice, Kovarce a Krnča, nie je vylúčené, že sa tam nachádza viacero jedincov.

Nitriansky kraj však nie je jediný, ktorý sa potýka s hrozbou nebojácnych medveďov. Od začiatku jari sa tieto šelmy pohybujú až nebezpečne blízko obytných domov a ľudí takmer na celom území. Koncom mája bol zaznamenaný výskyt medveďa v okolí Kučkov jarok a v blízkosti turistického chodníka Serpentína nad Podlánim neďaleko Trenčína.

VEĽKÉ VAROVANIE V obľúbenej TURISTICKEJ oblasti sa pohybuje OBROVSKÝ MEDVEĎ!

Ďalšia hrozba nebojácneho medveďa, ktorý sa až príliš blízko pohyboval v okolí rodinných domov, bola vyhlásená aj v okrese Čadca v Žilinskom kraji. Nebezpečné zviera sa pohybovalo v takej blízkosti ľudí, že mesto muselo vydať varovanie.

„Mesto Krásno nad Kysucou bolo informované, že v lokalite Blažkov, časť Nižné Vane bol spozorovaný medveď hnedý. Pohyboval sa v blízkosti rodinných domov, preto všeobecne platí zvýšená opatrnosť,“ informovalo vtedy mesto svojich obyvateľov na internetovej stránke.

Aj na východe Slovenska v blízkosti mesta Svit pod Tatrami spozorovali v polovici júna medvedicu s mláďatami. Samospráva vtedy na divé zviera upozornila na webovej stránke, pričom vyzvala obyvateľov aj návštevníkov na zvýšenie opatrnosti pri turistike, cyklistike a prechádzkach v lesných porastoch v okolí Baby.

Medvede vystrašili dokonca Slovákov aj pri letných kúpaliskách. Medveď sa na Liptove pohyboval v okolí obce Stankovany, ktorá je známa svojím jazierkom, ktoré ako kúpalisko využívajú domáci aj turisti.

POZOR MEDVEDE pri obľúbených KÚPALISKÁCH! Šelmy sú v ruji, môžu byť NEBEZPEČNÉ

S podobným problémom s medveďmi sa stretáva aj susedná obec Ľubochňa, ktorá je od Stankovian vzdialená len 3 kilometre. Medvede sa tam pohybujú aj v blízkosti záhrad, niektoré dokonca poškodili a poničili včelstvá.

Týždeň predtým medveď zase vystrašil obyvateľov obce Stráňavy (okres Žilina), keď sa pohyboval nad tamojším kúpaliskom a neskôr aj v časti Roveň.

Minulý víkend dokonca nebezpečné zviera spozorovali miestni na cintoríne v Ružomberku. „Na cintoríne v Bielom Potoku zvýšte opatrnosť,“ upozornilo vedenie mesta v nedeľu (18. júna). Medvede totiž najnovšie zašli na cintorín v mestskej časti Biely potok. Zanechali za sebou poškodené oplotenie a vyjedené sviečky. Podobne, ako v predošlých prípadoch, na cintorín ich zrejme zlákali horiace sviečky, s prímesou bravčového alebo hovädzieho loja.

AKTUÁLNE FOTO MEDVEDE ničia už TRETÍ cintorín: VÝSTRAHA! TU si dávajte veľký POZOR

Obyvatelia Ružomberka, obkoleseného horami, sú na kontakt s prírodou zvyknutí. No, pohyb medveďov na cintorínoch prekračuje hranicu bezpečnosti. Uplynulý týždeň preto museli jedného 100-kilogramového medveďa, ktorý vyčíňal na cintoríne v Ružomberku, ochranári usmrtiť. “Išlo o štvorročného samca s hmotnosťou 107 kilogramov,” konkretizovala ružomberská radnica. Jedinec dlhodobo spôsoboval škody na mestskom cintoríne. Ochranári zistili v areáli mestského cintorína pohyb najmenej štyroch medveďov.