Regióny Nitra Nové Zámky Top

Kúpalisko PODHÁJSKA JE V KONCOCH! Ešte týždeň bez ľudí a navždy skončíme

PODHÁJSKA – Prázdne bazény a minimum ľudí. Situácia v Termálnom kúpalisku Podhájska je kritická. Denná návštevnosť klesla na 20% pôvodnej kapacity. Vedenie sa obáva, že keď bude prameň uzavretý aj naďalej, kúpalisko budú musieť úplne zatvoriť. Ministerstvo zdravotníctva im podľa zástupcu riaditeľa kúpeľov Juraja Liptáka nedáva možnosť vzniknuté problémy riešiť. Reportérka zoznam.sk sa s Jurajom Liptákom stretla a o problémoch termálneho kúpaliska v Podhájskej mu položila niekoľko zásadných otázok. 

 

Termálny vrt museli zamestnanci na pokyn enviromentálnej polície zavariť. Tí na kúpalisku zasahovali minulé leto, presnejšie 20. augusta. Dôvodom je vyšetrovanie pre podozrenie z trestných činov ohrozenia a poškodenia životného prostredia a legalizácie príjmu z trestnej činnosti vo veľkom rozsahu. “Vyšetrovanie sa týka čerpania a používania termálnej vody bez príslušných povolení a v rozpore s vydanými povoleniami. Súčasne je zamerané aj na závažné znečisťovanie životného prostredia vypúšťaním bazénovej vody bez povolenia do vodného toku,” informoval policajný hovorca Michal Slivka.

Policajná akcia s názvom Prameň prebehla v objekte kúpaliska aj v auguste 2020. Zdroj: TASR / Polícia SR

Najnovšie problémy, ktoré sa v Podhájskej vyskytli sa týkajú vody z vrtu, ktorá vykazuje rádioaktivitu. Voda, ktorá mala byť vraj škodlivá pre zdravie ľudí, je však nakoniec v poriadku. Vedeniu kúpaliska sa napriek tomu doteraz nepodarilo získať povolenie od ministra životného prostredia na jeho obnovenie. Rozhodnutie však ešte čaká na podpis rezortného šéfa Jána Budaja a to už od 20. decembra minulého roka.„Riešenie tejto situácie momentálne nemá v rukách Ministerstvo životného prostredia SR. Vo veci totiž konajú orgány činné v trestnom konaní. Polícia vyšetruje čerpanie a využívanie geotermálnej vody v Podhájskej v rozpore s vydanými povoleniami. Rozhodnutie ministerstva o schválení záverečnej správy s výpočtom množstiev podzemnej vody bude schválené až po ukončení vyšetrovania,” reagoval envirorezort.

Hrozí, že pokiaľ bude prameň naďalej zapečatený bude to mať fatálne následky. Envirorezort tvrdí, že termál ešte stále neuskutočnil všetky potrebné úpravy na znovuobnovenie liečivého prameňa. Vedenie kúpaliska má na situáciu opačný názor. Domnievajú sa že všetky potrebné úpravy už uskutočnili a ministerstvo im v prevádzke bráni.

V bazénoch s pôvodne liečivou termálnou vodou sa aktuálne nikto nekúpe. “Pitnou vodou prázdne bazény napustiť nemôžme, nemajú filtráciu ako ostatné, takže by sa musela voda vypúšťať a znova napúšťať každý deň, čo by bolo veľmi nákladné” vysvetlil zástupca riaditeľa Juraj Lipták. “Radioaktívna” voda je však nakoniec podľa odborníkov v poriadku. „V súvislosti s medializovanou témou rádioaktívnych prvkov v termálnych vodách si dovoľujeme konštatovať, že ich prítomnosť v termálnych vodách je prirodzená a závisí od geologického podložia, z ktorého sa termálna voda získava. Vzhľadom na to, že prítomnosť rádioaktívnych prvkov sa v termálnej vode predpokladá, v súčasnosti národná ani európska legislatíva nestanovuje kritériá na hodnotenie prítomnosti rádionuklidov v termálnych vodách určených napríklad na kúpanie,“ skonštatovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková. Ich stanovisko potvrdzuje aj Viktor Goliáš z Ústavu geochémie, mineralógie a nerastných zdrojov Karlovej univerzity v Prahe. „Z hľadiska minerálnych vôd, ku ktorým Podhájska určite patrí, je rádioaktivita vnímaná ako pozitívna zložka, ktorá pôsobí liečivo. Panika je určite zbytočná,“ zverejnila vyjadrenie odborníka obec Podhájska, ktorá je prevádzkovateľom kúpaliska.

Prítomnosť zatajovaných rádioaktívnych prvkov v termálnych vodách je prirodzená

Na celú situáciu sa rozhodol reagovať a pre zoznam.sk prehovoril zástupca riaditeľa kúpaliska Juraj Lipták. “Pokiaľ vrt ostane možno ešte týždeň zavretý už ho nikdy nikto neobnoví. Nemáme stanovený termín kedy môžme prameň znovu začať využívať. Denná návštevnosť klesla na približne 20% pôvodnej obsadenosti. Pretože tí čo sem chodili iba kvôli termálnej vode, prestali. Keď ste sa chceli ubytovať priamo v areáli, hotel ste si museli rezervovať dva roky dopredu. Dnes je tu cez víkend ubytovaných možno 200 hostí. V Podhájskej je okolo 80 rôznych hotelov a penziónov, všetko je to prázdne. To je technická stránka záležitosti. U ľudí, čo sa týka paniky tzv. rádioaktivity ja si myslím, že to jednoznačne vysvetlil úrad verejného zdravotníctva svojím vyhlásením“ povedal.

Po liečivej vode z termálneho vrtu neostali v bazéne už ani stopy.
Zdroj: Zoznam.sk

Kúpalisko chce aktuálnu situáciu riešiť. Údajne im však ministerstvo zdravotníctva neupresnilo aké závady by mali v prevádzke odstrániť. Keď sme vyzvali pána Hegera, aby sa sem prišiel pozrieť, neprišiel. Ministerstvo životného prostredia sme kontaktovali. Chceli sme vedieť aká je na našej strane chyba a aký postih z nej vyplýva. Aby kúpalisko mohlo fungovať, zaplatíme aj pokutu. Namontovali sme merače na potrubie, na výpustné otvory, predložili sme návrhy projektu Lagúna, kde sa má voda z vrtu ochladzovať. Pretože jediný problém bol v tom, že termálna voda išla do potoka nie 27 stupňová, ale mala aj 35 stupňov. Ministerstvo nám však nedáva možnosť problémy riešiť. Len cez médiá nám odkazuje, čo máme zle. Aj keď úrad verejného zdravotníctva, ktorý už nechce byť do toho angažovaný povedal, že to nie je pravda a voda je v poriadku“ Lipták si stojí za tým, že kúpalisko urobilo všetky potrebné kroky.

Zástupca riaditeľa si myslí, že sa kúpalisku snaží niekto týmito informáciami uškodiť. „Ono to všetko tak vypadá, že v prípade, že sa zmení majiteľ kúpaliska, okamžite bude všetko znova na poriadku. Predchádzajúce vedenie tieto problémy nemalo. Ale jak prišlo nové vedenie (2019), tak začali chodiť kontroly.  A obviňovali súčasné vedenie z toho, čo sa stalo už predtým. Jediný problém v Podhájskej je to, že furt patrí obci a nie súkromnej osobe. Viete lebo, keď niekto vykáže zisk niekoľko miliónov eur, to je veľké pokušenie“ objasnil.

K dispozícii je pre návštevníkov v Podhájskej 10 bazénov s teplotou vody 18-40 °C, kde patria plavecké bazény, dva veľké bazény, jeden sedací bazén, jeden detský bazén. Zdroj: Glob.sk/juh

Kto konkrétne by mal záujem kúpalisku škodiť však netuší. „Nie. To sú osoby v úzadí, buď sú to nejaké finančné skupiny alebo ja neviem. Domnieva sa, že niekto, kto chce byť majiteľom kúpaliska. Neviem, či sa na nás niekto nahneval, len za to, že si tu v minulosti zlomil nohu, skutočne neviem povedať. Nejdem ani nikoho obviňovať“ dodáva.

Juraj Lipták zástupca riaditeľa Termálneho kúpaliska v Podhájskej
Zdroj: J.Lipták

Juraj Lipták reagoval aj na znečisťovanie vodného toku Liska, ktorý mal práve kvôli vypúšťaniu vody z kúpaliska úplne odumrieť. „Mali sme povolenie na vypúšťanie týchto vôd do potoka. Fakt je taký, že voda na kúpalisku sa priznávala podľa toho, aký sme mali objem bazénov, nemerala sa meracími prístrojmi. Ale v poslednom povolení na vypúšťanie bolo dokonca stanovené, ministerstvom životného prostredia, že objem vody sa bude merať odpočtom vody bazénov. Takže oni o tom vedeli. Túto pravidelne chodili kontroly zo životného prostredia, všetko bolo vždycky v poriadku a zrazu nie je nič v poriadku. Nás obviňujú, že sme z potoka urobili mŕtvu vodu a že falšujeme výsledky. Ale, čo sa týka rozborov vody, ktorú vypúšťame, rozborov termálnych vôd, rozborov vôd z bazénov, to nerobíme my. To robia laboratóriá, ktoré majú na to akreditáciu, že to môžu robiť. Priamo povodie Váhu si meralo naše odpadové vody. Prišlo od nich vyrozumenie, že nie sme znečisťovateľmi toku. Avšak ministerstvo nám dá pokutu za to, že tok znečisťujeme.“

Varovné tabule pred vstupom do termálneho bazéna.
Zdroj: Zoznam.sk

Termálna voda z vrtu sa mala podľa slov Liptáka používať takmer 10 rokov na liečebné účely aj mimo kúpaliska Podhájska. „Tak keď je raz škodlivá, nech to zavrú . Ale nech to vysvetlia tým ľuďom. Tým tisícom ľudí, ktorí sem chodili, aby sa vyliečili. Však mimo iného to tiež nikto nikde nespomínal. 10 rokov na tejto vode fungoval detský liečebný ústav, kde sa liečila psoriáza. 50 rokov tu bola najzdravšia voda na svete.“

Kúpalisko v Podhájskej má VEĽKÝ PROBLÉM! Zatajovali dôležité informácie, OHROZOVALI tým ľudí

Lipták tiež poukazuje na to, že bez vody z termálneho prameňa utrpí ekonomika v celom regióne. „Viete koľko stojí štát každý mesiac navyše, keď je prameň zapečatený? Viete koľko ľudí kúpalisko navštívilo ročne? V roku 2019 až 790 tisíc. A teraz si predstavte koľko išlo z toho do štátneho rozpočtu. Keď malo kúpalisko zisk 6 miliónov eur, jedna pätina z toho išla na DPH štátu. To sú nielen vstupenky, tu boli stovky živnostníkov, ktorí tu robili na stavbách a rekonštrukciách, predajne nábytku , potraviny, kaviarne, cukrárne, bufety, penzióny, to tu všetko fungovalo. A zrazu jeden povie, že tu je zlá voda , tak šľahne prútikom a všetko to ľahne“.