Regióny Nitra

Zákaz hazardu na území Nitry bude mať zrejme súdnu dohru

Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

NITRA – Rozhodnutie Mestského zastupiteľstva v Nitre o zákaze hazardu na území mesta bude mať pravdepodobne súdnu dohru. Právnici Asociácie zábavy a hier pripravujú viacero podaní, ktoré zatiaľ asociácia nebude konkretizovať.

 

Čakali sme tento výsledok, nakoľko primátor Nitry Marek Hattas od začiatku zdieľal fanatické nálady Chromíkovcov proti tomuto podnikaniu. Zo strany mesta ide o bezprecedentné porušovanie niekoľkých zákonných podmienok a vážne spochybňujeme aj samotné prešetrenie petície, keďže primátor sa v nej osobne angažoval a tlačil na jej vyzbieranie,“ tlmočila stanovisko Asociácie zábavy a hier jej hovorkyňa Dominika Lukáčová.

Podľa primátora Nitry je mesto po schválení nariadenia o zákaze hazardu pripravené na reakciu prevádzkovateľov herní. „Sme krajské mesto a tých peňazí, ktoré tu hazard točí, nie je málo. Takže počítame s tým, že budeme napadnutí na prokuratúre a uvidíme, či to hazardná loby doženie až na súd. My sme pripravení a neoblomne stojíme za našimi obyvateľmi a ich rozhodnutím skoncovať s hazardom v našom meste,“ skonštatoval Hattas.

Poslanci nitrianskeho mestského zastupiteľstva v piatok schválili všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o zákaze hazardu. Podľa nového VZN mesto zakazuje umiestňovanie herní a kasín na celom území Nitry v hoteloch, moteloch a penziónoch. Fungovať nebudú môcť ani v budovách pre obchod a služby či v objektoch určených na kultúru a na verejnú zábavu. VZN okrem toho určuje v prípade herní aj zákaz ich umiestňovania v bytových domoch.

Státisícové straty

Poslanci rozhodovali na základe petície Zastavme hazard!, pod ktorú sa podpísalo 23.082 ľudí. Ďalších 20.007 podpisov sa zozbieralo ešte pred 1. marcom počas platnosti predchádzajúceho zákona. Petíciu, o ktorej poslanci rokovali, podporila tretina obyvateľov mesta. Tým prekážalo narušovanie verejného poriadku a hluk spôsobený prevádzkou týchto zariadení.

V praxi bude uplatnenie nariadenia vyzerať tak, že existujúcim kasínam a herniam postupne zaniknú licencie. V Nitre je teraz vydaných 23 licencií, v tomto roku skončí platnosť trom podnikom, v nasledujúcom piatim a v roku 2021 všetkým ďalším. Ak by zastupiteľstvo neprijalo všeobecne platné záväzné nariadenie do júla, začal by platiť nový zákon, podľa ktorého by herne mohli požiadať až o päťročné licencie.

Po zavedení zákazu hazardu v Nitre príde mesto o približne 600.000 eur. V diskusii o novom VZN sa medzi negatívnymi dopadmi často spomínal práve výpadok príjmov, ale napríklad aj strata práce pre približne 400 zamestnancov herní či zhoršenie podnikateľského prostredia.