Regióny Nitra Top

Starosta rebel sa chváli: Vďaka Ivermectinu nám klesla krivka

Branislav Becík. Zdroj: FB / Branislav Becík

DVORY NAD ŽITAVOU – Vzdor sa vraj oplatil. Starosta Dvorov nad Žitavou Branislav Becík sa do povedomia za hranicami svojej obce dostal posledné týždne najmä vďaka tomu, že sa rozhodol konať v rozpore s tým, čo hlásala vláda. V súvislosti s pandémiou koronavírusu začal robiť veci takpovediac po svojom.

 

Najskôr začiatkom februára odmietol “poslušnosť vláde“, keď uviedol, že obec sa viac nebude zapájať do pravidelného skríningového testovania antigénovými testami. Namiesto toho chcel plniť úlohy, ktoré podľa neho samospráva plniť má a ľuďom rozdať vitamín D a respirátory. To však nebolo poslednýkrát, čo sa rozhodol ísť vlastnou cestou.

Zviditeľnil sa aj nedávno, a to v čase, keď bola v plnom prúde diskusia okolo Ivermectinu. Liek, ktorý má priaznivo pôsobiť pri liečbe pacientov v ranných štádiách koronavírusu rozdelil spoločnosť na dva tábory. Jedni ho zavrhovali ako málo účinný a to najmä pre pacientov s ťažkým priebehom ochorenia hospitalizovaných v nemocniciach. Druhá skupina v ňom, naopak, videla šancu, ako zmierniť príznaky ochorenia už v jeho počiatočných fázach. Ministerstvo zdravotníctva neregistrovanému lieku udelilo výnimku ešte koncom januára. Problém však bol v tom, kde s k nemu dostať a ešte aj dnes má povesť nedostatkového či dokonca „podpultového“ tovaru.

Becík v druhej polovici februára informoval o tom, že do rúk ich obvodnej lekárky odovzdal prvých 500 kusov lieku. „S týmto liekom, na ktorý udelilo výnimku MZ SR, začíname od dnešného dňa nielen s liečením, ale aj prevenciou. To všetko pod prísnym drobnohľadom obvodnej lekárky našej obce,“ uviedol vtedy.

Čas vraj priniesol výsledky

Dnes tvrdí, že po mesiaci a pol od prvého veľkého vzdoru krivka klesá. „To, že sme sa začiatkom februára rozhodli ísť cestou – zdravých netestujeme, chorých vyliečime, musím dnes vyhodnotiť ako prelomový krok,“ tvrdí. Výsledky liečenia s Ivermektínom v obci sú podľa neho fantastické. “Týmto krokom sme odbremenili nemocnice k dnešnému dňu o minimálne 30 pacientov, a to úplne jednoducho: včasným zásahom podaním lieku Ivermektín. O zázraku sa hovoriť nedá, keďže tentokrát sa jedná o skutočne podložené fakty,“ dodal.

V celoslovenskom meradle je denný prírastok nakazených stále vysoký. Iba za dnešok prostredníctvom PCR testov zistili 2363 nových prípadov. Pribudlo tiež 1955 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Počet úmrtí sa zvýšil o 94 a v nemocnici leží 3737 pacientov. Spomedzi krajov odhalili PCR testy najmenej infikovaných v Nitrianskom kraji, kde leží aj obec Dvory nad Žitavou.