Regióny Nitra

Vodohospodári majú povolenie na výrub stromu, ktorý zabíjal

Zdroj: Polícia SR

NITRA – Slovenský vodohospodársky podnik už má súhlas na výrub stromu, ktorého konár koncom septembra usmrtil 14-ročného chlapca. Samotný výrub podľa hovorcu podniku Mariána Bocáka v najbližších dňoch vykoná firma, ktorá má na takéto práce poverenie. Mesto Nitra vydalo povolenie na výrub aj v prípade ďalších piatich stromov pri vodnom toku Nitra, ktoré rastú na cirkevných pozemkoch.

 

Miesto nešťastnej udalosti je v správe štátneho Slovenského vodohospodárskeho podniku. Bocák však pripomína, že o cyklochodník sa na základe nájomnej zmluvy má starať mesto Nitra. „V tejto zmluve sú tiež upravené povinnosti prevádzkovateľa cyklotrasy, pričom za bezpečnosť zodpovedá prevádzkovateľ voči osobám, ktoré používajú cyklistickú cestu a pešiu dopravu,“ tvrdí Bocák. Dodal tiež, že náhradná výsadba už nebude v bezprostrednej blízkosti cyklotrasy.

Mesto Nitra krátko po tragédii informovalo, že ešte 4. marca upozornilo Slovenský vodohospodársky podnik na zlý stav stromu. Vodohospodári podľa Henricha Vargu z Mestského úradu v Nitre odpovedali, že strom nie je na ich pozemku.

Konár stromu usmrtil 14-ročného žiaka základnej školy 30. septembra. Na území Slovenska fúkal v ten deň veľmi silný vietor, ktorý lámal konáre stromov a niekde aj celé stromy.