Domáca Spoločnosť Regióny Domáce Nitra Ekonomika

Vedenie Jaguaru a odbory sa dohodli na zvýšení miezd i príplatkov

Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

NITRA – Jaguar Land Rover Slovakia, s. r. o., a Moderné odbory AIOS Jaguar Land Rover Slovensko sa dohodli na podpísaní novej Kolektívnej zmluvy, ktorá je platná od začiatku tohto mesiaca do konca októbra 2022.

 

 „Jaguar Land Rover aj celkovo automobilový priemysel zažívajú mimoriadne náročné obdobie. Jeho súčasťou sú nestabilné trhové podmienky a rôzne regulačné, geopolitické, ekonomické a technologické zmeny. Napriek tomu obe strany sledovali spoločný cieľ, vytvorenie správnej rovnováhy medzi pracovnými podmienkami a mzdami, a to tak, aby bola zabezpečená udržateľná budúcnosť pre našich zamestnancov, rovnako ako pre naše podnikanie,“ uviedli v spoločnom vyhlásení Russell Leslie, prevádzkový riaditeľ Jaguar Land Rover Slovakia a Peter Mrázik, predseda Moderných odborov AIOS Jaguar Land Rover Slovensko.

Medzi kľúčové prvky dohody patrí garantovaný nárast tarifnej mzdy výrobných pracovníkov, ktorá bude postupne rásť počas nasledujúcich 37 mesiacov. Od 1. októbra tohto roka bude celková mesačná odmena výrobných zamestnancov spoločnosti, zahŕňajúca tarifnú mzdu, výrobný bonus a 13. plat, dosahovať úroveň od 1118 eur (základná úroveň po skúšobnej dobe) do 1969 eur brutto. Podľa Kolektívnej zmluvy sa zvýšia aj rôzne príplatky, ako napríklad príplatok za nadčasy, za prácu počas soboty, nedele. Väčšina z nich presiahne zákonom stanovenú výšku.

Jaguar Land Rover spustil výrobu v nitrianskom závode koncom októbra minulého roka. Aktuálne zamestnáva vyše 2600 zamestnancov. „Od januára do septembra 2019 sme povýšili 192 zamestnancov. Naďalej budeme podporovať našich ľudí v rozvoji ich zručností a znalostí prostredníctvom kompetenčných príplatkov a motivovať ich pre ďalší kariérny rast,“ uviedli zástupcovia firmy a odborov. Firma zavedie nové výhody na podporu inovatívnych nápadov a predstaví osobitnú odmenu 300 eur pre tých, ktorí počas pôsobenia vo firme úspešne absolvujú maturitnú skúšku, alebo prvý, druhý, či tretí stupeň vysokoškolského vzdelania.

Výrobní pracovníci získajú na základe Kolektívnej zmluvy jeden deň voľna navyše na preventívnu zdravotnú prehliadku. „Dohodli sme sa aj na príprave a zavedení Charty pracovných vzťahov, ktorá bude platformou pre otvorený dialóg, poskytne všetkým potrebnú spätnú väzbu a zhromaždí nápady, ktoré podporia motivujúce pracovné prostredie,“ uviedli zástupcovia firmy a odborov.