Regióny Nitra Topoľčany Top

VAROVANIE Obľúbená vodná nádrž má problém! Títo ľudia by sa jej mali určite vyhýbať

Vodná nádrž Duchonka.
Vodná nádrž Duchonka. (Zdroj: ruvzto.sk)

PRAŠICE – Vodná nádrž Duchonka rozhodne patrí medzi obľúbené turistické destinácie, kde trávi teplé letné dni množstvo ľudí. O to šokujúcejšie sú najnovšie výsledky analýzy odborníkov! Určitým ľuďom odporučili sa v jej vodách radšej nekúpať.

 

Duchonka sa nachádza len 4 kilometre od obce Prašice a rozhodne patrí medzi obľúbené destinácie na západnom Slovensku, kde ľudia radi trávia svoj voľný čas. Uskutočňuje sa tu totiž množstvo festivalov či koncertov. Láka už dlhé roky množstvo turistov, kde trávili a aj trávia svoj voľný čas nie len surfovaním, bicyklovaním či rybolovom. Táto vodná nádrž však podľa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Topoľčanoch “nie je voda určená na kúpanie, ktorá by bola vyhlásená príslušným orgánom štátnej vodnej správy.”

Vodná nádrž Duchonka.
Vodná nádrž Duchonka. (Zdroj: ruvzto.sk)

Napriek tomu však vodu využívalo množstvo ľudí, a to práve na kúpanie. O to znepokojujúcejšie sú nové zistenia. Odborníci totiž vodu vo vodnej nádrži Duchonka túto sezónu podrobili viacerým analýzam. “Prvé vzorky vody v letnej sezóne 2022 boli odobraté dňa 1.6.2022 a vyšetrené boli laboratórnym pracoviskom Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Nitre – analýzou týchto vzoriek vody nebolo zistené prekročenie medzných hodnôt sledovaných ukazovateľov.” Vzorky však odobrali aj tento mesiac, a to dňa 11 a 18. 7. 2022. Výsledky tejto analýzy však boli obzvlášť znepokojivé.

Vodná nádrž Duchonka.
Vodná nádrž Duchonka. (Zdroj: ruvzto.sk)

Ako sa totiž podarilo odborníkom zistiť, na hladine vody sa nachádza vodný kvet. Voda mala totiž zelené zafarbenie a nízku priehľadnosť. Vodný kvet ste pritom mohli pozorovať aj voľným okom, a to na malej a veľkej pláži, ale aj pri hrádzovom múre. Odborníci z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva na svojom webe ďalej dodali, že “vodný kvet tvoria premnožené a nahromadené mikroorganizmy, najmä riasy a sinice – cyanobaktérie, tvoriace vločky alebo zhluky kolónií, ktoré sú nahromadené na vodnej hladine alebo sú vo vode rozptýlené. Vodný kvet býva najčastejšie zelenej a modrozelenej farby. K rozvoju vodného kvetu a zvýšenému výskytu siníc prispieva dlhotrvajúce slnečné a teplé počasie bez zrážok.”

Vodná nádrž Duchonka.
Vodná nádrž Duchonka. (Zdroj: ruvzto.sk)

Premnoženie siníc pritom môže pre niektorých ľudí predstavovať zdravotné riziko. U detí, alergikov či u osôb s oslabenou imunitou totiž sinice spôsobujú dýchacie problémy, ako aj kožné vyrážky či dokonca aj zápaly očných spojiviek. V prípade prehltnutia väčšieho množstva vody dokonca hrozia črevné problémy, kŕče a nevoľnosť. Hoci nie všetky sinice produkujú toxické a alergické látky, riziko zdravotných problémov sa zvyšuje dĺžkou prítomnosti vo vode.

Vodná nádrž Duchonka.
Vodná nádrž Duchonka. (Zdroj: ruvzto.sk)

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Topoľčanoch sa preto rozhodol varovať návštevníkov. Odborníci upozorňujú, že “voda vo VN Duchonka nie je vhodná na kúpanie pre prekročenie medzných hodnôt v ukazovateľoch cyanobaktérie a chlorofyl-a, ustanovených vyhláškou Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky.”