Dobre vedieť Regióny Nitra

V Šali sprístupnili revitalizovaný prímestský lesopark

Mesto sprístupnilo revitalizovaný prímestský lesopark pri Váhu. ZDROJ: Mesto Šaľa

ŠAĽA – Mesto Šaľa otvorilo pre verejnosť revitalizovaný lesopark v blízkosti Váhu. V parku pribudla budova so zelenou strechou, suché jazierko, kde sa zbiera voda zo strechy budovy, vynovené chodníky, pitné fontánky, toalety, detské ihrisko, workoutové ihrisko. Priestor je zabezpečený verejným osvetlením a kamerovým systémom, informoval primátor Jozef Belický. Budova bude mať svoje správkyne a otváracie časy.

Nový prímestský park vznikol na približne desaťhektárovom pozemku, ktorý patrí urbariátu. Mesto ho v roku 2018 získalo do dlhodobého prenájmu, následne prečistilo približne polovicu prenajatého pozemku od náletových drevín.

Na ďalšiu revitalizáciu parku získala radnica grant z nórskych fondov. Ten bol určený nielen na modernizáciu parku, ale aj rekonštrukciu dvoch budov Základnej školy Ľ. Štúra v Šali. Jej cieľom bolo zníženie energetickej náročnosti objektu. “Celkovo sme na rekonštrukciu školy a revitalizáciu lesoparku získali 1,073 milióna eur,” zhodnotil financovanie projektu primátor.

Projekt s názvom Šaľa na ceste k zmierňovaniu klimatických zmien, v rámci ktorého mesto park revitalizovalo, bude zameraný na vzdelávanie v oblasti životného prostredia. Priestory budú v prvom rade k dispozícii pre žiakov, upresnila projektová manažérka Gabriela Braníková. “Začneme základnými školami, ale určite dáme priestor aj verejnosti,” skonštatovala.