Regióny Nitra Nové Zámky

V novozámockom očkovacom centre zaočkujú počas víkendov denne 1 600 ľudí

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / AP

NOVÉ ZÁMKY – Nitriansky samosprávny kraj otvoril v sobotu svoje štvrté Veľkokapacitné očkovacie centrum. Zriadené bolo v priestoroch Cisársko-kráľovskej historickej jazdiarne v Nových Zámkoch. Objekt vo vlastníctve mesta poskytla radnica za symbolické nájomné. Odhadovaný náklad na zriadenie a prevádzku centra v Nových Zámkoch je 290.000 eur, ktoré bude kraj žiadať v budúcnosti v plnom rozsahu refundovať. „Úspešným fungovaním doterajších VKOC sa NSK výrazne podieľa na znižovaní miery rizika vzniku nových ochorení COVID-19. Aj otvorenie novozámockého centra znamená zvýšenie šancí na obnovu života bez zásadných obmedzení, s predpokladom lepšej kvality verejného zdravia,“ konštatoval predseda kraja Milan Belica.

 

Centrum v Nových Zámkoch zriadila krajská samospráva v spolupráci s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, štátnou príspevkovou organizáciou Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky (FNsP). „Pri kapacite 1600 očkovaní denne sa výrazne urýchli proces očkovania obyvateľov Nových Zámkov a okolitých obcí,“ povedala Alena Tamaškovičová, zástupkyňa riaditeľa pre vnútornú správu FNsP. Do očkovania vo VKOC sa podľa jej slov zapojilo približne 100 zdravotníckych pracovníkov – lekárov a sestier nielen z ambulancií, ale aj z nemocnice.

Centrum v Nových Zámkoch bude v prevádzke vždy v sobotu a nedeľu. Vakcinovať bude šesť odborných tímov očkovacou látkou COMIRNATY od spoločnosti Pfizer/BioNTech. Záujemcovia o očkovanie sa prihlasujú cez portál www. korona.gov.sk. Prihlasovať sa  môžu aj ako náhradníci cez link NSK https://www.unsk.sk/zobraz/obsah/12024.

V Nitrianskom samosprávnom kraji doteraz fungovali tri veľkokapacitné očkovacie centrá v Nitre, Šali a Štúrove. Do pondelka 17. mája v nich bolo zaočkovaných spolu 42.492 osôb, z toho 6817 druhou dávkou. Okrem veľkokapacitných očkovacích centier vakcinácia v kraji aktuálne pokračuje prostredníctvom nemocníc či súkromných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v okresoch Nitra, Komárno, Levice, Nové Zámky, Topoľčany a Zlaté Moravce.