V Nitrianskom kraji chýbajú ambulantní lekári, prilákať ich nedokážu ani dotácie

NITRA – V Nitrianskom samosprávnom kraji (NSK) chýbajú lekári. Podľa predsedu NSK Milana Belicu je už dlhšiu dobu nedostatok zdravotníkov vo všeobecných i v špecializovaných ambulanciách.

 

Kraj sa snaží prilákať lekárov do regiónu aj pomocou dotácií. Tento rok na podporu primárnej ambulantnej zdravotníckej starostlivosti vyčlenil sumu 145.000 eur. Ani ponuka dotácií však záujem o prácu v ambulanciách nezvýšila.

Žiadosť o podala iba jedna zubná ambulancia, ktorá od kraja dostane takmer 40.000 eur na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti v obci Veľký Cetín a okolí. „Lekárov máme skutočný nedostatok a tí, ktorí v ambulanciách pôsobia, sú už často vo vyššom veku. Potrebujeme tento problém čo najskôr riešiť, ale ani pri poskytnutí dotácií a iných výhod sa nám lekári do regiónov nehrnú,“ skonštatoval Belica.

Ako zdôraznil, situácia v kraji, predovšetkým v menších a vidieckych regiónoch, môže byť čoskoro kritická. „Lekárov je, žiaľ, málo a tí, ktorí sú, odchádzajú do zahraničia. Som rád, že aspoň jedna zubná ambulancia mala o dotáciu záujem a bude poskytovať v danom regióne starostlivosť,“ dodal Belica.

Viac o téme: lekári, Milan Belica, Nitriansky samosprávny kraj

Súvisiace články