Regióny Nitra

V Nitre sa má veľkokapacitné očkovacie centrum zriadiť 1. marca

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Dano Veselský

NITRA – V Nitre sa pripravuje otvorenie veľkokapacitného očkovacieho centra. Ako pre TASR uviedol Lekár Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) Ľubomír Ševčík, otvorené má byť 1. marca, prvý človek v ňom bude zaočkovaný o niekoľko dní neskôr, 6. marca.

 

Hromadné očkovanie bude podľa Ševčíka prebiehať v areáli výstaviska Agrokomplex, kde má v desiatich boxoch denne podávať vakcínu rovnaký počet očkovacích tímov. „Technické vybavenie bude zabezpečené v zmysle Národnej stratégie očkovania a v zmysle usmernení Ministerstva zdravotníctva SR. Jeden očkovací tím bude tvoriť lekár a sestra,“ vysvetlil Ševčík.

Lekár NSK sa už obrátil s výzvou na zdravotníkov, aby s očkovaním pomohli. „NSK bol poverený ministerstvom zdravotníctva na zabezpečenie koordinácie očkovania vakcínou proti ochoreniu SARS-CoV-2 v spolupráci s mestami a obcami v jeho územnej pôsobnosti. Kľúčovým faktorom pri zriadení veľkokapacitného očkovacieho centra je personálne zabezpečenie lekármi, zdravotnými sestrami a záchranármi, ktorí budú vykonávať očkovanie. Vážení poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, sme presvedčení, že pandémiu je možné zvládnuť jedine masívnym očkovaním obyvateľstva, preto si dovoľujeme požiadať vás o pomoc,“ uvádza sa vo výzve.

Kraj potrebuje lekárov a zdravotné sestry, ktorí budú vykonávať očkovanie vo veľkokapacitnom centre podľa svojich časových možností. Očkujúcim lekárom už NSK sľúbil pomoc pri zastupovaní ich ambulancie v prípade, že bude potrebné očkovať aj počas pracovných dní. „Za technické vybavenie centra, zabezpečenie priestoru, logistiku, materiálno-technické zabezpečenie i osobné ochranné pomôcky zodpovedá NSK,“ doplnil Ševčík.