Regióny Nitra

V Nitre dva dni kontrolovali podpisy pod petíciou za zákaz hazardu, je ich dosť

Ilustračná foto: Glob.sk / Peter Korček

NITRA – Pod petíciou za zákaz herní a kasín v Nitre bol dostatok právoplatných podpisov obyvateľov mesta. Potvrdila to kontrola, o ktorej minulý týždeň pre pochybnosti prokurátora rozhodlo mestské zastupiteľstvo. Petícia viedla mestských poslancov k prijatiu nariadenia o úplnom zákaze herní a kasín na území Nitry.

„Z tejto kontroly jednoznačne vyplynulo, že pod petíciou je dosť podpisov. Potvrdilo sa tak stanovisko hlavnej kontrolórky, že pod petíciou je dosť podpisov a je tam aj veľká rezerva. Presné číslo zverejníme neskôr,“ informoval agentúru SITA hovorca nitrianskej radnice Tomáš Holúbek.

Nitrianski poslanci schválili úplný zákaz herní a kasín na území mesta všeobecne záväzným nariadením v júni minulého roku. Urobili tak na základe petície za zákaz hazardu, ktorú podpísalo viac ako 23-tisíc ľudí. Okresný prokurátor Vladimír Bezák podal proti všeobecne záväznému nariadeniu protest a nariadenie navrhol zrušiť. Chýbal mu dôkaz o tom, že všetky podpisy boli riadne spočítané a prekontrolované. Primátor Nitry Marek Hatttas opakovane tvrdil, že mesto postupovalo pri preverovaní podpisov správne.

Mestské zastupiteľstvo bude o proteste prokurátora rozhodovať na pokračovaní prerušeného zasadnutia v utorok 28. januára, ešte minulý týždeň však rozhodlo o prekontrolovaní podpisov pod petíciou. Kontrolovala ich v piatok a v sobotu 13-členná poslanecká komisia na čele s Jánom Greššom spolu s desiatkami mestských úradníkov. Mesto podľa Tomáša Holúbka v spolupráci s miestnym softvérovým inžinierom vyvinulo softvér , ktorý zásadne skrátil čas na preverovanie petície.

Petičné hárky za zákaz hazardu v Nitre podpísalo viac ako 23-tisíc ľudí. Podľa zákona o hazardných hrách musí petíciu za zákaz hazardu podporiť najmenej 30 percent obyvateľov obce oprávnených voliť do orgánov samosprávy obce.

Ročný príjem Nitry z hazardu je 600-tisíc eur. Mesto oň príde, nie však hneď v takejto výške. Príjmy budú klesať postupne do roku 2024 tak, ako budú zanikať herne a kasína.