Regióny Nitra Levice

V levickej nemocnici vlani darovalo svoju krv vyše 2-tisíc dobrovoľníkov

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

LEVICE – Počas uplynulého roka darovalo v levickej nemocnici svoju krv 2089 dobrovoľníkov, z toho 272 prvodarcov. Krv prišlo darovať 1309 mužov a 780 žien.

 

  „Realizovali sme aj 13 autológnych odberov, teda odberov, keď pacienti darovali krv sami sebe. Ide o prípady, keď pacient príde napríklad pred operáciou, ktorú má podstúpiť, darovať krv,“ uviedla Uršuľa Macaláková, vedúca laborantka hematologicko-transfúziologického oddelenia. V levickej nemocnici sa odbery uskutočňovali každý utorok, nezmenila to ani epidemiologická situácia. Zmenili sa však podmienky, ktoré samotnému odberu predchádzali, a hygienické opatrenia.

 „Vlaňajší rok sa niesol v znamení prijatých prísnych preventívnych a bezpečnostných opatrení pre vzniknutú pandémiu COVID-19. Odrazilo sa to v nižšom počte dobrovoľných darcov krvi. Hlavne na začiatku pandémie, vtedy bol nedostatok transfúznych liekov vo všetkých transfúziologických zariadeniach. Uskutočňovali sa rôzne výzvy na darovanie krvi aj prostredníctvom médií v rámci SR, ktoré pomohli  situáciu zlepšiť,“ zhodnotila Macaláková. Darovanie krvi podľa jej slov pokračuje aj v tomto roku, na odbery je však potrebné sa vopred telefonicky objednať.