Regióny Nitra Top

Tvrdé slová nitrianskeho primátora po smeráckej akcii: “Neospravedlniteľné pošpinenie našej milovanej Nitry!”

Protest v Nitre.
Protest v Nitre. Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

NITRA – V nedeľu sa na Svätoplukovom námestí zišlo okolo 2 500 ľudí, ktorí prišli na podujatie organizované stranou Smer-SD. Spočiatku pokojný priebeh akcie sa zvrtol a zasahovať musel policajný antikonfliktný tím. Odzneli aj vulgarizmy na adresu prezidentky Zuzany Čaputovej. Primátor Nitry Marek Hattas zanechal na sociálnej sieti poriadne tvrdé slová. 

 

Smer-SD 1. mája v nedeľu zorganizoval podujatie, ktoré sa odohralo na Svätoplukovom námestí v Nitre. Postupne sa však akcia zmenila na protest proti vláde, prezidentke a proti vydaniu poslanca Roberta Fica na väzobné stíhanie. Dav najviac skandoval počas vystúpenia Erika Kaliňáka a Ľuboša Blahu, ktorí účastníkov pozdravili slovami „Česť práci, súdruhovia!“ Vášnivé emócie rozpútal aj samotný predseda strany, obvinený Róbert Fico, ktorý v úvode vyzval účastníkov na potlesk solidarity „…pre uväzneného Roberta Kaliňáka“. 

Protest v Nitre.
Protest v Nitre. Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Okrem toho sa na protestnom zhromaždení taktiež objavili slová na adresu prezidentky Zuzany Čaputovej. Všetko pritom mal vyvolať poslanec Ľuboš Blaha, ktorý burcoval dav slovami “Čaputová je americká…” Načo začali ľudia rozhnevane vykrikovať slovo “agentka,” avšak malo odznieť aj slovo “k**va.”

Na podujatí musela zasahovať aj polícia. Medzi demonštrantmi totiž došlo k potýčke so starším mužom, ktorý na zhromaždenie priniesol fotografiu zavraždeného novinára Jána Kuciaka. Muža sa pri útoku niektorí ľudia pokúšali udrieť dáždnikmi. Napokon musel zasiahnuť policajný atikonfliktný tím.

K celému incidentu, ktorý sa odohral na Svätoplukovom námestí v Nitre, sa vyjadril aj primátor mesta Marek Hattas. “To, čo sa v nedeľu poobede odohralo na Svätoplukovom námestí považujem za neospravedlniteľné pošpinenie našej milovanej Nitry, princípov slušnosti, tolerancie a porozumenia.” Ako ďalej dodal, “nenávisť a agresivita, s ktorou tu vystúpil bývalý premiér a jeho spolustranníci sú v priamom rozkole s volaním po slušnom Slovensku, ktoré z toho istého námestia zaznievalo na jar roku 2018.”

Primátor Nitry Marek Hattas. Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

Poznamenal pritom, že sa stotožňuje so slovami prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej, ktorá reagovala, že “slušnosť je možno tichšia a miernejšia, ale vôbec nie slabšia.“ Okrem toho tiež poďakovala ľuďom sa množstvo podpory, ktorú jej posielajú. “Nielen pre mňa, ale ešte viac pre budúcnosť Slovenska je dôležité, že vám to nie je jedno,” dodala prezidentka.

Podľa informácií tvnoviny.sk hovorkyňa nitrianskej polície Viktória Borloková potvrdila, že sa protestom zaoberá. „Predmetný protest bol zabezpečený viacerými zložkami PZ, bolo vykonané bezpečnostné opatrenie, taktiež bol v zmysle zákona o Policajnom zbore vyhotovený zvukový a obrazový záznam z predmetného verejného zhromaždenia, ktorý sa momentálne vyhodnocuje a prebieha jeho analýza.“ Ako ďalej dodali, že do úvahy prichádza podozrenie z priestupku proti občianskemu spolunažívaniu.