Regióny Nitra Topoľčany Top

POD PAĽBOU KRITIKY Primátorka si mala zvýšiť plat počas pandémie, tá to popiera

Zdroj: FB / Mesto Topoľčany

TOPOĽČANY – Primátorka Topoľčian Alexandra Gieciová poprela informácie o zvýšení svojho platu počas pandémie nového koronavírusu, ktoré sa začali šíriť predovšetkým na sociálnych sieťach a vzbudili vlnu nevôle u obyvateľov mesta.

 

„Do 30. júna 2019 som mala plat základný. Rozhodnutím mestského zastupiteľstva mi bol plat zvýšený od 1. júla 2019 o 50 percent. Od 1. apríla tohto roka som požiadala o zníženie z 50 na 45 percent,“ vyjadrila sa primátorka.

Plat primátora určuje zákon a odvíja sa od počtu obyvateľov. Je súčinom koeficientu a priemernej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve. Tá sa upravuje každý rok. Zákon hovorí aj o tom, že základný plat môže zvýšiť mestské zastupiteľstvo až o 60 percent.

V roku 2020 napriek pandémii primátorka Topoľčian nemala znížený plat, preto sa rozhodla prispievať na podporu Nadácie mesta Topoľčany, z ktorej samospráva pomáha občanom v núdzi. „Dá sa to overiť na transparentnom účte nadácie. Môj plat bol vždy zverejnený, dostupný, neurčila som si ho sama, ani mi ho neschválil viceprimátor,“ poprela primátorka informácie o zvýšení svojho platu počas pandémie. Aktuálne predstavuje plat primátorky Topoľčian 5274 eur.