Regióny Nitra

Spustili prevádzku kompy z Radvane nad Dunajom do maďarského Neszmélyu

Cezhraničné prepojenie kompou medzi obcami Radvaň nad Dunajom v okrese Komárno a maďarskou obcou Neszmély otvorili za účasti slovenského ministra investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Petera Balíka (uprostred vpravo) a starostu obce Radvaň nad Dunajom Ľubomíra Púchovského (uprostred vľavo). ZDROJ: TASR/Ladislav Vallach

RADVAŇ NAD DUNAJOM/NESZMÉLY – Cezhraničné prepojenie kompou medzi obcami Radvaň nad Dunajom v okrese Komárno a maďarskou obcou Neszmély otvorili vo štvrtok za účasti slovenského ministra investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Petra Balíka a maďarského ministra zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Pétera Szijjártóa.
“Projekt je financovaný z programu cezhraničnej spolupráce Interreg Maďarsko-Slovensko. Od dnešného dňa bude pravidelne premávať nová kompa do obce Neszmély. Pre ministerstvo investícií a regionálneho rozvoja je mimoriadne dôležité to, aby sme videli aj výsledky eurofondov. Doteraz som pomerne často rozprával o tom, že na Slovensku sa sústredíme v rámci čerpania eurofondov viac na procesy ako na výsledok. Toto je práve jeden z tých výsledkov, ktorý môžeme aj vďaka eurofondom na Slovensku vidieť. Podporí cezhraničnú spoluprácu, rodinné vzťahy, priateľské vzťahy a myslím si, že upevní slovensko-maďarské priateľstvo,” povedal minister.

Podľa starostu obce Radvaň nad Dunajom Ľubomíra Púchovského výstavba areálu prístaviska sa začala v roku 2018. “Náklady projektu dosiahli 5,89 miliónov euro, z čoho časť pre SR predstavuje 1,8 milióna eur. Ministerstvo financií poskytlo obci vo dvoch etapách 159 000 euro na spoluúčasť, pretože by sme neboli schopní zabezpečiť tieto prostriedky z rozpočtu obce. Záležitosti verejného obstarávania si robila každá strana sama, pričom slovenská strana si zabezpečila päťpercentnú spoluúčasť,” dodal Púchovský, podľa ktorého týmto projektom sa priblížia k sebe rodiny, zjednodušia sa obchodné záležitosti, vzťahy, a prospeje aj cestovnému ruchu, pretože sa spoja cyklotrasy na oboch stranách brehu Dunaja.
“Tento projekt bude mať aj ekonomicko-sociálny rozmer,” podčiarkol starosta a spresnil, že autom cez

Komárno je cesta z Radvane nad Dunajom do Neszmélyu 42 kilometrov, cez Dunaj kompou to je iba 800 metrov a plavba trvá zhruba päť minút.

Plavidlo prevádzkované maďarskou spoločnosťou Mahart odvezie osem vozidiel a 80 osôb. Dva roky bude prevoz kompou bezplatný. Nitriansky samosprávny kraj prepláca výplaty trom zamestnancom v Radvani nad Dunajom, ktorých úlohou je riadiť a organizovať prevoz.