Regióny Nitra Top

SMUTNÁ SPRÁVA Zomrel GENERÁL a bývalý veliteľ LETECTVA armády SR! Pilotoval stíhačky, bol aj kandidát na kozmonauta

sviečka, úmrtie
Ilustračné foto. ZDROJ: zoznam.sk

NITRA – Smutná správa zasiahla nielen slovenskú armádu, na svoj posledný odpočinok sa v noci z nedele 21. apríla na pondelok pobral generál Štefan Gombík. Na svoj posledný let odišiel po dlhej chorobe vo veku nedožitých 73 rokov.

Štefan Gombík bol generálom vo výslužbe. Narodil sa v Nitre v roku 1951. Bol nadzvukovým pilotom, ktorý od roku 1973 lietal v Žatci a Českých Budĕjoviciach. Splnil sa mu sen mnohých chlapcov a mohol si zalietať na stíhačkách MiG-21, MiG-23, MiG-29, kde aj velil. Nalietal viac ako 2000 hodín počas svojej kariéry.

Stredoškolské štúdiá absolvoval na Slovensku. Nastúpil na Technické učilište v Liptovskom Mikuláši, na Vojenskú strednú odbornú školu elektrotechnickú. Neskôr prestúpil na  Vyššie letecké učilište v  Košiciach s pilotným zameraním.

Od roku  1977 do roku 1980 pôsobil vo Vojenskej leteckej akadémii J. A. Gagarina v obci Monino pri Moskve. V rokoch 1986 – 1988 absolvoval postgraduálne štúdium na Vojenskej akadémii K. J. Vorošilova priamo v Moskve. Ide o jednu z najuznávanejších vojenských akadémií na svete. Študujú na nej vojaci z viac ako 20 štátov sveta, vrátane USA.V roku 1993 za zúčastnil odborného kurzu na Akadémii obrany NATO v Ríme.

V rokoch 1988 – 1992 sa stal veliteľom 3. divízie letectva a PVO Žatec. V roku 1993 vykonával funkciu veliteľa letectva a PVO Armády SR a o rok na to bol  náčelníkom štábu Letectva a  PVO Armády SR. V roku 1998 ho povýšili na generálporučíka.  Do zálohy odišiel až v roku 2000.

Skoro sa stal kozmonautom

Štefan Gombík sa v 70. rokoch dostal do výberu ako kandidát na prvého československého kozmonauta. Do užšej výberovej štvorky sa už nedostal kvôli svojej výške a váhe. Neskôr bol členom komisie, ktorá vyberala kozmonautov na palubu Miru, prvej sovietskej obývanej kozmickej stanice, v roku 1997.

S láskou si na neho zaspomínali mnohí. “Poznal som ho osobne, bol to skvelý pilot, veliteľ a najmä človek,” uviedol s úctou Zdeněk. Ako na výnimočného veliteľa si na neho spomína aj jeden z vojakov. “Dělal mi velitele divize a bydleli jsme v jednom domě. Byl to dobrý člověk a velitel,” uviedol.