Regióny Nitra Prievidza Top

OBROVSKÁ STRATA Zomrel veľký MAESTRO z významnej rodiny

Ilustračné foto. ZDROJ: archív zoznam.sk

PRIEVIDZA – Je vždy veľkým zármutkom nielen pre rodinu, ale aj verejnosť, keď nás opustí osobnosť, ktorá bola pre iných inšpiráciou a nezáleží na tom či to bolo za očakávaných alebo neočakávaných okolností. Takouto osobnosťou bol aj akademický maliar Peter Štrompach, ktorého tvorba a život boli úzko prepojené aj s mestom Prievidza. Peter Štrompach nezostane len v srdciach jeho najbližších, ale aj mnohých obdivovateľov. 

 

V týchto dňoch nás vo veku nedožitých 74 rokov opustil výnimočný akademický maliar Peter Štrompach.  “S hlbokým zármutkom oznamujeme, že nás dnes 26.03.2023 opustil milovaný syn Magdaleny und Ludovita Strompachovych, Peter Strompach,” informovala stránka M&L Strompach.

Akademický maliar Peter Štrompach pochádza z rodiny umelcov, ktorí sa narodili v Budapešti. Jeho matka Magdaléna sa popri výchove troch detí venovala aj návrhom animovaných filmov vo Filmovom štúdiu Barrandov, ilustráciám do detských kníh a tvorbe výtvarných diel. Jeho otec Ľudovít sa venoval reštaurátorstvu, založil výtvarný odbor Ľudovej školy umenia v Prievidzi a produkoval aj vlastnú výtvarnú tvorbu. Okrem spomenutého obaja pôsobili ako pedagógovia na Slovensku, kde sa rodina presťahovala v roku 1953 a od roku 1957 žili v Prievidzi.

Peter Štrompach sa síce narodil v roku 1949 v Prahe, ale ako malý chlapec vyrastal v Prievidzi, s ktorou je aj výtvarne úzko spätý. V roku 2013 tu spolupracoval pri príprave výstavy Štrompachovci – sága rodu výtvarníkov, ktorá sa realizovala v mestskej galérii Art Point v Prievidzi. Rovnako sa spolupodieľal na získavaní diel z pozostalostí oboch jeho rodičov, ktoré sú dnes súčasťou Galérie Imricha Vysočana v Prievidzi. Nechýbal ani pri otvorení stálej expozície STOPA ČASU, ktorá sa nachádza v Prievidzi v zrekonštruovanom Meštianskom dome a je venovaná výtvarníkom tohto mesta.

Na sociálnej sieti sa s ním rozlúčila aj primátorka mesta Prievidza Katarína Macháčková: “ODPOČÍVAJTE V POKOJI, MAESTRO. Veľmi ma zarmútila správa, že nás navždy opustil akademický maliar Peter Štrompach. Celá jeho výtvarnícka rodina je spojená s naším regiónom. Úprimnú sústrasť celej rodine a priateľom.”

Viac sa o tejto výnimočnej umeleckej rodine môžete dočítať na: https://www.strompach.com/výb