Regióny Koronavírus Domáce Nitra Top

Situácia v Nitre je kritická. Firmy ostávajú otvorené, avšak len pre ľudí s negatívnym testom

Ilustračná foto. Zdroj: Getty Images

NITRA – Nitra je na tom dnes horšie, ako na tom bola Orava či Tvrdošín pred dvomi mesiacmi. Okres bojuje s rekordnými počtami nakazených, neustále rastúcimi číslami, vysokým počtom úmrtí a hospitalizácií. Už niekoľko dní preto bije na poplach a žiada o riešenie alarmujúcej situácie. Tým by malo podľa predsedu vlády Igora Matoviča (OĽaNO) byť plošné testovanie, ktoré má prebehnúť už tento víkend.

 

Matovič označil situáciu v Nitre za katastrofálnu a rádovo horšiu oproti tej, ktorú sme zhruba pred dvomi mesiacmi mohli pozorovať na Orave či v Tvrdošíne. Tiež zdôraznil, že situácia je o to horšia, že čísla v Nitre dramaticky narastajú každým dňom. Keďže na Slovensku máme aktuálne podľa premiéra dosť tvrdý lockdown, jedinou možnosťou, ako ho sprísniť, by bolo to, že by ľudia nechodili do práce. Touto cestou však aj s ohľadom na ekonomické dôsledky predseda vlády ísť nechcel. „Nemôžeme si dovoliť na tri týždne odstaviť fabriky,“ zdôraznil. Pripomenul, že mnohé firmy v nitrianskom okrese sú subdodávateľmi pre iné slovenské spoločnosti, ale tiež pre zahraničie.

Namiesto takéhoto, pre hospodárstvo ťažkého kroku, chce siahnuť po už overenej alternatíve a to plošnom testovaní. To by malo v Nitre prebiehať už od piatka a potom počas celého víkendu. V okolitých obciach sa má uskutočniť v sobotu a v nedeľu. Bez negatívneho testu, nie staršieho ako sedem dní, nebude možné ísť od pondelka do práce. „Je naozaj dôležité, aby sme tú krivku stlačili dole a aby sme náš okres mohli zapojiť do normálneho života,“ dodal primátor Nitry Marek Hattas, ktorý priznáva, že aj vzhľadom na krátkosť času nebude ľahké zorganizovať testovanie.

Momentálne je v nitrianskom okrese, ktorý má zhruba 166-tisíc obyvateľov, 12 odberných miest. Priložiť ruku k dielu by tak mali aj starostovia obcí a počet odberných miest by sa mal zvyšovať. „Dní nie je veľa a bez nich to nezvládneme,“ povedal Hattas. Detaily by sa mali doladiť v najbližšom čase. S počtom testov vraj problém nie je a samotný okres má k dispozícií viac ako 100-tosíc antigénových a ďalšie, ak o ne požiada.

Návrhom sa má zajtra na mimoriadnom zasadnutí zaoberať vláda.

 

Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

Nemocnica je v koncoch

Na zúfalú situáciu v Nitre poukázal aj riaditeľ tamojšej fakultnej nemocnice Milan Dubaj. Podľa jeho slov majú momentálne hospitalizovaných okolo 200 pacientov s diagnózou COVID-19, z toho zhruba 20 je na umelej pľúcnej ventilácii. Denne zaznamenajú 10 a viac úmrtí, o život prichádzajú aj samotní zamestnanci nemocnice. „V posledných dňoch nám zomrel kolega urológ, zomrel nám pracovník covidového urgentu a bohužiaľ dnes nám zomrel kolega internista. To sú veci, ktoré veľmi ťažko znášam ja i kolektív tejto nemocnice,“ priznal.

Problém majú aj s nedostatkom personálu. Mimo práce je aktuálne zhruba 200 ľudí a stále k nim pribúdajú ďalší. „Už neviem, akým slovom by som mal vyjadriť obrovské vyčerpanie, fyzické aj psychické, týchto ľudí, ktorí toto denne znášajú. Ako vyjadriť obdiv k nim, že napriek všetkým okolnostiam do nemocnice stále prichádzajú,“ povedal.

Lekár nitrianskej nemocnice a predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský na ľudí zasa apeloval, aby dodržiavali opatrenia a prišli sa dať testovať.

Na situáciu v nitrianskej nemocnici zareagovala aj prezidentka Zuzana Čaputová. Dnes podľa nej nie je čas na zľahčovanie, politické hry a ani na výhovorky a všetkých zúčastnených vyzvala na väčšiu angažovanosť . “Počúvajme hlasy z miestnych samospráv po prísnejších lokálnych obmedzeniach, počúvajme hlasy z nemocníc po rýchlejšej koordinácii zdravotnej pomoci a počúvajme epidemiológov a vedcov po zvýšení tempa očkovania. Situácia je nesmierne vážna a od našich činov dnes závisia životy a zdravie tisícok ľudí,” citovala prezidentku agentúra TASR.