Regióny Nitra

SIS REAGUJE na výpovede svedkov o korupcii v tajnej službe: Zoznamy informátorov, či výpalné za ochranu

Znak Slovenskej informačnej služby. Zdroj: FB

BRATISLAVA – V stredu, 20. apríla, elitní policajti Národnej kriminálnej agentúry zadržali exministra vnútra a dvorného advokáta Smeru ako aj príslušníka Slovenskej informačnej služby, Martina Ciriaka. Toho policajti obvinili z prijatia 24-tisícového úplatku. Podľa najnovších informácií z prostredia polície sa Levičan k skutku priznal a namiesto väzby, ho sudca Špecializovaného trestného súdu v Pezinku v piatok prepustil na slobodu s monitorovacím náramkom. V kauze, ktorú NAKA nazvala Inferno – 8. kruh však nie je kľúčové, že mal siskár „vypáliť“ bratislavského podnikateľa, výpovede svedkov totiž odhaľujú omnoho viac zo zákulisia Slovenskej informačnej služby.

Príslušníkom SIS sa hromadia obvinenia

Koncom marca vyriekol Najvyšší súd verdikt nad bývalým šéfom kontrarozviedky SIS Petrom Gašparovičom, ktorý je právoplatne odsúdený za prijatie úplatku od podnikateľa Dušana Bočkaya. Znova obvinený taktiež z prijatia úplatku, od konkurzného právnika Zoroslava Kollára je aj samotný exšéf SIS, Vladimír Pčolinský. Bývalý námestník SIS Boris Beňa, ktorý o dianí za múrmi tajnej služby vypovedá aj v najaktuálnejšom prípade stále aktívneho príslušníka Martina Ciriaka, je taktiež právoplatne odsúdený. No a nesmieme zabudnúť ani na obvineného bývalého šéfa odposluchov informačnej služby Mariána Zetochu.

Galéria
Zdroj: TASR / Martin Baumann
Zdroj: TASR / Michal Svítok
Obžalovaný Peter Gašparovič. Zdroj: TASR
navigate_before
navigate_next

Pýtal výpalné za ochranu

Najnovšie pribudlo obvinenie zo zločinu prijímania úplatku Martinovi Ciriakovi. Ten je v SIS “iba“ rádovým príslušníkom, no napriek tomu ho elitní policajti vinia z prijatia 24-tisícového úplatku od istého bratislavského podnikateľa. Za každý rok, kedy zabránil trestnému stíhaniu Rajmunda Rovňánka mal podľa uznesenia siskár zinkasovať 12 tisíc eur, takže dokopy 24 tisíc. Rovňánkovi vzniesla NAKA obvinenie za prečin podplácania a beztrestne neskončil ani známy spolupracujúci obvinený vo veľkých kauzách – Peter Petrov alias Tiger, ktorému policajti vzniesli obvinenie za prečin podplácania, spáchaný formou pomoci. To z toho dôvodu, že Tiger podľa vyšetrovateľov siskárovi Ciriakovi v obálke odovzdal od podnikateľa Rovňánka spomínaný úplatok.

ŠKANDÁL TAJNEJ SLUŽBY! Príslušník SIS skončil po zásahu NAKA v putách: Dôvodom je výpalné za ochranu podnikateľa

Napriek tomu, že uznesenie o vznesení obvinenia hovorí iba o troch obvinených, Prezídium policajného Zboru informovalo, že ich v celej kauze figuruje až šesť, „Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinil v rámci minulotýždňovej akcie Inferno – 8. kruh päť fyzických a jednu právnickú osobu. Akcia súvisela s dokumentovaním korupčnej trestnej činnosti,“ informoval 5 dní po zásahu hovorca Prezídia Michal Slivka. Mená ďalších troch obvinených v kauze sa nám podarilo zistiť v stredu 26. marca. Kedy NAKA v rámci akcie Inferno – 8. kruh obvinila z odovzdania 50-tisícového úplatku koaličného poslanca Martina Borguľu spolu s podnikateľom Petrom M. a spoločnosťou Slovanet.

Ale vráťme sa k podnikateľovi Petrovi Rovňánkovi. Za čo siskárovi zaplatil? „Úplatky prijal za to, že z pozície svojho postavenia príslušníka SIS poskytuje obvinenému Rajmundovi Rovňánkovi ochranu, ktorá spočívala v tom, aby SIS nevykonávala úkony voči jeho osobe za účelom zakryť trestnú činnosť súvisiacu s jeho podnikateľskou a inou trestnou činnosťou,“ vysvetlili vyšetrovatelia NAKA v uznesení o vznesení obvinenia príslušníkovi tajnej služby.

Pričom systém podľa uznesenia fungoval tak, že príslušník tajnej služby sekcie H, Martin Ciriak nahodil meno podnikateľa Rajmunda Rovňánka, do informačného toku SIS, kde ho označil za svojho informátora. Rovňánek, ktorý sa obával trestného stíhania pre ekonomickú trestnú činnosť si za túto službu zaplatil. V prípade, že by niekto v rámci SIS alebo polície chcel rozpracovať Rovňánkovu trestnú činnosť, tak by bol Ciriak informovaný a následne by buď rozpracovaniu zabránil s odôvodnením, že je to jeho informátor, alebo by o rozpracovaní informoval priamo podnikateľa, aby sa zariadil.

Galéria
SIS
Príslušník SIS – Martin Ciriak. Zdroj: IG
kukláči, NAKA. SIS
Domová prehliadka v bytového domu Martina Ciriaka v Leviciach. Zdroj: zregionu.sk
kukláči, NAKA. SIS
Domová prehliadka v bytového domu Martina Ciriaka v Leviciach. Zdroj: zregionu.sk
navigate_before
navigate_next

Bývalý námestník hovorí o korupcii

V kauze s názvom Inferno – 8. kruh vypovedá aj bývalý riaditeľ finančnej jednotky NAKA Bernard Slobodník, ktorý mal Ciriakovi vybaviť funkciu v SIS cez hľadaného Petra Košča, ktorý je známy ako pán X. Informácie o fungovaní informačnej služby poskytol vyšetrovateľom aj bývalý riaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó. No snáď najzásadnejšie svedectvo spočíva vo výpovedi bývalého námestníka riaditeľa tajnej služby Borisa Beňu. Ten okrem toho, že príslušníci SIS vystupujú pod krycími menami, preukazoch SIS, či Martinovi Ciriakovi, v závere svojej výpovede spomína, „že počas jeho pôsobenia v SIS na pozícii riaditeľa vnútornej bezpečnosti preverovali viaceré anonymné oznámenia, ktoré hovorili o korupčnom správaní príslušníkov SIS, ale nevie ani o jednom, ktoré by bolo následne po ich preverení odstúpené útvarom PZ na realizáciu,“ zaznamenal vyšetrovateľ z výpovede bývalého námestníka riaditeľa služby.

ŠKANDÁL TAJNEJ SLUŽBY dokonaný! Najvyšší súd poslal bývalého šéfa kontrarozviedky SIS aj expolicajta NAKA definitívne za mreže

SIS reaguje

„SIS je štátny orgán Slovenskej republiky určený na spravodajskú ochranu štátu, nie je orgánom činným v trestnom konaní a jej postavenie v bezpečnostnom systéme tak, ako vyplýva z platného práva, neumožňuje nijakým spôsobom, aby jej príslušníci mohli zabraňovať v trestnom stíhaní kohokoľvek, a preto sa SIS voči vytváraniu takejto lživej predstavy ohradzuje a upozorňuje verejnosť, že v tomto zmysle ide opätovne len o snahu mediálne škandalizovať spravodajskú službu, a to šírením účelových klamstiev a dezinformácií.“

Reagovala SIS prostredníctvom svojej hovorkyne Simony Svítkovej na závažné skutočnosti o údajnej korupcii jej príslušníkov. „SIS má v súlade so zákonom a s interným predpisom vytvorený riadny a plne funkčný mechanizmus na poskytovanie informácií, ktoré patria do pôsobnosti orgánov činných v trestnom konaní, a to vrátane informácií o podozrení z korupcie. Individuálne zlyhanie bývalého príslušníka SIS je jeho vlastnou zodpovednosťou a nemá nič spoločné so systémovým režimom spravodajskej činnosti ani s režimom poskytovania informácií orgánom činným v trestnom konaní,“ uviedla ďalej hovorkyňa služby s tým, že svedectvo bývalého námestníka SIS nepovažujú za vhodné ani relevantné. Ak má vami uvedená osoba akékoľvek informácie o korupčnom správaní kohokoľvek tak, ako uvádzate vo svojej otázke, je povinnosťou tejto osoby takéto informácie oznámiť orgánom činným v trestnom konaní a takúto zákonom uloženú povinnosť mal menovaný aj v čase, keď jeho služobný pomer trval,” reagovali v SIS na to, či preverovali anonymné oznámenia, ktoré podľa bývalého námestníka na SIS prichádzali.

Galéria
Bernard Slobodník
Bývalý riaditeľ národnej jednotky finančnej polície NAKA – Bernard Slobodník. Zdroj: TASR
Petrov si v rukách držal igelitku s vecami. Zdroj: zoznam.sk
Ľudovít Makó. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
navigate_before
navigate_next

Vráťme sa však naspäť k obvineniu siskára Martina Ciriaka, ktorý sa podľa uznesenia snažil podnikateľovi Rovňánkovi okrem „imunity“ pred orgánmi činnými v trestnom konaní, vybaviť aj samotný preukaz príslušníka SIS. „V roku 2017 zhruba na jeseň sa ho (poz. red, Ciriaka) Rajo (poz. red. Rovňánek) pýtal, či by nevedel zabezpečiť preukaz Slovenskej informačnej služby,“ vypovedal Peter Petrov. „..ide o faktografický nezmysel. Vydanie služobného preukazu príslušníka Slovenskej informačnej služby podlieha presne regulovanej procedúre a je vylúčené, aby ktorýkoľvek príslušník SIS mohol napomôcť inej osobe k získaniu takéhoto preukazu bez splnenia všetkých zákonom a internými predpismi ustanovených podmienok,“ reagovala SIS s tým, že priamu odpoveď na otázku, či Ciriak napokon vybavil Rovňánkovi preukaz nesprostredkovala.

Podľa obvineného v kauze Inferno Petrova, prezývaného Tiger si vás v SIS vedia „zablokovať“, čím zabránia vášmu prípadnému trestnému stíhaniu. Ako vypovedá viacero svedkov v tajnej službe má existovať akýsi zoznam „chránených podnikateľov“, ktorých si príslušníci stanovia za svojich informátorov. Hovorkyňa SIS tvrdí, že žiadne takéto zoznamy neexistujú, „Slovenská informačná služba nevytvára žiadne zoznamy policajných informátorov a nezasahuje do pôsobnosti a právomoci Policajného zboru, ktorý plní zásadne odlišné zákonné úlohy ako spravodajská služba.“

Fungovanie tajnej služby

Slovenská informačná služba sa skladá z dvoch častí. Jedná sa o výzvednú časť civilnej rozviedky a kontrarozviedku. Pre tú výzvednú je hlavnou úlohou odhaľovať nebezpečie, ktoré pramení zo zahraničia, zatiaľ čo kontrarozviedka by mala chrániť občanov pred terorizmom, činnosťou tajných služieb cudzích mocí, mala by taktiež chrániť utajované skutočnosti o štáte, či ekonomické záujmy Slovenska.

Tajná služba v Českej republike spadá pod premiéra, na Slovensku si do funkcie riaditeľa kontrarozviedky SIS dosadila svojho nominanta strana Sme Rodina. Reč je o z korupcie znova obvinenom exšéfovi SIS Vladimírovi Pčolinskom. Podľa generála v zálohe a bezpečnostného analytika Andor Šándora by mala mať tajná služba vo svojich radoch ľudí, ktorí sú vlastenecky zmýšľajúci, morálne pevní, úlohovo pripravení a patrične vzdelaní, aj jazykovo.

Znak Slovenskej informačnej služby. Zdroj: FB

SIS nemá žiadne výkonné právomoci, nie je to orgán činný v trestnom konaní, inými slovami nemôže zatýkať, ale môže používať rôzne operatívne prostriedky ako je odpočúvanie, sledovanie a podobne. Jej povinnosťou je striktne zo zákona stanoveným adresátom podávať informácie zo svojej činnosti. Na Slovensku sa jedná o vládu SR, parlament a prezidentku.

V parlamente je na kontrolu činnosti tajnej služby zriadený „Osobitný kontrolný Výbor NR SR na kontrolu činnosti SIS“, ten sa podľa informácií zverejnených na stránke nrsr.sk skladá z 12 poslancov. Medzi ktorými sa nachádza napríklad aj brat za extrémizmus odsúdeného Mariana Kotlebu, Marek Kotleba. Úloha tohto výboru podľa Národnej rady SR spočíva vo vykonávaní parlamentnej kontroly činnosti Slovenskej informačnej služby v rozsahu uvedenom v zákone o Slovenskej informačnej službe. „Schôdze kontrolného výboru sú neverejné. Výbor sa schádza najmenej raz za štvrťrok. Pri rokovaní postupuje podľa svojho rokovacieho poriadku. Zvolanie výboru môže požadovať každý člen výboru,“ uvádza sa na stránke nrsr.sk