Regióny Nitra Šaľa

Ručné zvonenie v starom kostole vo Veči nahradí elektrický pohon zvonov

Ilustračná foto. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

ŠAĽA – Občianske združenie Večania spoločne s Rímskokatolíckou cirkvou, farnosťou Veča, rozbehli modernizáciu zvonov vyše 300-ročného kostola Svätej rodiny v Šali – Veči. Doterajšie namáhavé ručné zvonenie nahradí elektrický pohon zvonov, zvonica dostala novú podlahu. Na veži kostola na Pribinovom námestí budú osadené kostolné hodiny. Celková investícia je vyčíslená na 6020 eur. „Na projekt, ktorý schválila trnavská arcidiecéza, prispeli dobrovoľníci, farníci, no stále nám chýba ešte približne 800 eur,“ skonštatoval predseda združenia Marek Molnár.

 

Práce realizuje združenie postupne na niekoľko etáp. Prvá časť patrila elektroinštalácii zvonov, nasledovala oprava podlahy vo zvonici. Ďalšie práce budú spojené s inštaláciou motorov na zvony, ktoré budú odbíjať čas. Na veži potom osadia kostolné hodiny. „Citlivé nastavenie elektrického pohonu umožňuje zvonom vyniknúť rovnako ako pri ručnom vyzváňaní. Systém je založený na tradičnom princípe rozkývania zvona pomocou elektromotora. Jadrom systému je regulátor pohybu zvonu, ktorý je ku zvonu veľmi šetrný,“ uviedol Molnár.

Kostol sv. Rodiny v Šali – Veči bol postavený v roku 1700, stavebným majstrom budovy bol staviteľ Andrej Máth. Terajší vzhľad dostal kostol v roku 1725, keď bola budova obnovená, čo dokazuje nápis na oltári kostola. Hlavný oltár a kamenný kríž pred kostolom pochádza z roku 1820. Kostol bol obnovený v rokoch 1956 až 1958.