Regióny Nitra

Problémy v Nitre! V centre mesta sa zrútila vila

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Martin Baumann

NITRA – V centre Nitry na Kmeťkovej ulici sa vo štvrtok (20. 5.) večer zrútil dom. Podľa hasičov nebola pri páde budovy zranená žiadna osoba.

 

Funkcionalistická vila bola už niekoľko rokov v zlom technickom stave. Veľké praskliny a rozchádzajúce sa múry bolo vidieť aj voľným okom. Na mieste bola ako prvá hliadka pohotovostnej motorizovanej jednotky, ktorá pád budovy spozorovala počas hliadkovej služby. „Následne boli na miesto vyslaní hasiči a výjazd obvodného oddelenia Policajného zboru Nitra – Kalvária. Miesto bolo označené a zabezpečené tak, aby naň nevstupovali nepovolané osoby a bolo zadokumentované kriminalistickým technikom,“ uviedla krajská policajná hovorkyňa Viktória Borloková.

Ako doplnila, na miesto sa dostavil majiteľ budovy, ktorý si budovu po vykonaní ohliadky prevzal. „K zraneniu osôb ani materiálnym škodám na inom majetku neprišlo. Predbežná príčina pádu budovy bola porušená statika bez zavinenia cudzou osobou,“ dodala Borloková. Hasiči na mieste zasahovali s jedným kusom techniky. „Opáskovali okolie domu. Ešte pred tým zistili, či sa pod troskami nikto nenachádza. Z domu vyviedli tri osoby, ktorým sa nič nestalo,“ uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Nitre Andrea Červočová.

Podľa hovorcu mesta Nitra Tomáša Holúbeka zaistenie bezpečnosti v okolí zrútenej vily zabezpečuje štátna polícia v súčinnosti s Krajským pamiatkovým úradom (KPÚ). „V zmysle dohovoru s KPÚ v Nitre stavebný úrad nariadil vlastníkovi nehnuteľnosti bezodkladné odstránenie tých stavebných konštrukcií, ktoré svojim stavom bezprostredne ohrozujú životy alebo zdravie osôb, prípadne značné majetkové hodnoty. Na zvyšnej časti stavby disponujúcej pamiatkovými hodnotami je potrebné neodkladne vykonať zabezpečovacie práce,“ povedal Holúbek.

Medzinárodný festival Divadelná Nitra v rámci svojho projektu Aj toto je umenie vyhľadáva a označuje v Nitre zaujímavé umelecké a architektonické diela. O zrútenej vile na stránke nitrafest.sk píše, že ide o dom z 30. rokov 20. storočia. „Architekt je neznámy. Rodinný dom patrí k zaujímavým stavbám obdobia funkcionalizmu. Priečelie strohej hmoty domu oživujú dve terasy nad sebou, horná otvorená, dolná krytá, so stĺpmi a betónovým zábradlím s geometrizujúcim vzorom,“ konštatuje sa na stránke.