Regióny Domáce Nitra Zlaté Moravce Top

MIMORIADNA SPRÁVA Pri Zlatých Moravciach spadlo stíhacie lietadlo MiG-29

Zdroj: FB Polícia Slovenskej republiky

ZLATÉ MORAVCE – Pri obci Nové Sady v časti Ceroviny v okrese Nitra o približne 21.30 hodine spadlo v sobotu stíhacie lietadlo MiG-29. Podľa predbežných informácií pilotovi došlo palivo.

 

Podľa informácie ministra obrany Petra Gajdoša dve stíhacie lietadlá MiG-29 vzlietli o 18:10 hodine, aby absolvovali pravidelný vzlet v ostrej pohotovosti. „Zhodou okolností išlo o cvičný vzlet, ktorý bol realizovaný na základe výzvy Uedem-u. O 19:12 hodine jeden MiG-29 pristál na letisku Sliač, druhý z dôvodu dramatického zhoršenia počasia bol navigovaný na záložné letisko v Bratislave,“ uviedol minister obrany.

Stíhacie lietadlo havarovalo približne o 21:30 hodine v časti obce Nové Sady – Ceroviny. Po páde začalo horieť, na mieste zasahovalo 12 hasičov z Nitry. Po pár minútach sa im podarilo požiar lokalizovať. Minister ocenil profesionalitu pilota v kritickej situácii. „Predtým, ako sa stihol katapultovať, nasmeroval pád lietadla do neobývanej oblasti, kde nevznikli škody na životoch ani majetku civilnému obyvateľstvu,“ skonštatoval Gajdoš.

Rýchly zásah

Predseda vlády SR Peter Pellegrini vyjadril radosť, že sa pilot zachránil, rovnako ho upokojilo aj to, že stroj padol do neobývanej oblasti. “Premiér ďakuje záchranným zložkám za rýchly a profesionálny zásah a bude pozorne sledovať aktuálny vývoj a vyšetrenie celej situácie,” uviedla premiérova hovorkyňa Patrícia Macíková.

Polícia na sociálnej sieti informovala, že dôvodom havárie mohlo byť nedostatok paliva, upozorňuje však na to, že sa tak mohla stať i v dôsledku poruchy. “Presné príčiny nehody budú predmetom vyšetrovania,” zdôraznili policajti.

Pohľad, z ktorého mrazí

Polícia Nitrianskeho kraja bola na mieste nehody. Pozrite si autentické zábery z miesta nehody.

Šťastie v nešťastí

Pilot havarovaného stíhacieho lietadla, ktoré spadlo pri Zlatých Moravciach, žije. Na sociálnej sieti to potvrdil  minister obrany Peter Gajdoš i polícia.  “Podľa prvotných informácií môže za nehodu nedostatok paliva – presné príčiny určí vyšetrovanie, “ uviedli policajti, ktoré zabezpečujú miesto nehody. Zároveň žiadajú verejnosť, aby sa k miestu nehody nesnažili priblížiť.

Minister obrany Peter Gajdoš osobne navštívil v nitrianskej nemocnici pilota havarovanej stíhačky. Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

Nové stíhačky potrebujeme

Pilot nebol žiadny amatér. Podľa ministra obrany malo ísť ,,o jedného z najskúsenejších pilotov našich vzdušných síl”, ktorý mal nalietaných viac ako 1200 letových hodín. ,,Nejdem špekulovať o príčine, na jej vyšetrenie sú tu príslušné nezávislé orgány. No verím, že po tejto udalosti aspoň na čas utíchnu hlasy o tom, či nové stíhacie lietadlá F-16 naozaj Slovensko potrebuje. Pre mňa je bezpečnosť vojakov, ktorí zabezpečujú obranu Slovenskej republiky na prvom mieste. A na tom trvám,” napísal minister Gajdoš na sociálnej sieti.

Pri cvičnom, rovnako ako pri ostrom vzlete, vzlietnu stíhačky s ostrou muníciou, ktorá je nabitá. Zdroj: TASR / Lukáš Grinaj

POZOR! Ostrá munícia na mieste nehody

Na mieste nehody stíhacieho lietadla MiG-29 sú zabezpečené všetky bezpečnostné opatrenia. Po prehliadke miesta nehody v miestnej časti Ceroviny to skonštatoval minister obrany SR Peter Gajdoš. Podľa jeho slov civilnému obyvateľstvu nehrozí žiadne nebezpečenstvo, ktoré by si vyžadovalo prípadnú evakuáciu. Minister potvrdil, že havarované lietadlo vzlietlo s ostrou muníciou, ktorá je pri každom lete, či už cvičnom alebo ostrom, podvesená na stíhačke.

Na zabezpečení bezpečnosti miesta havárie sa podieľali policajti, hasiči i vojenská polícia. „Na ceste je náš pozemný personál zo vzdušných síl vrátane špecialistov na leteckú muníciu. Všetko musí byť zabezpečené tak, aby personál v blízkosti havarovaného lietadla i civilní obyvatelia neboli vystavení nebezpečenstvu,“ povedal Gajdoš.

Podľa slov ministra pri cvičnom, rovnako ako pri ostrom vzlete, vzlietnu stíhačky s ostrou muníciou, ktorá je nabitá. „Riešia záležitosti cvičného letu, to znamená, že je nahraná určitá situácia a na základe toho musia oni reagovať. V prípade návratu dvoch stíhačiek na letisko Sliač nastala táto situácia (havária) a áno, s ostrou muníciou. My sa nehráme na vojakov, riešime záležitosti skutočne reálne s ostrou muníciou,“ potvrdil Gajdoš. Cvičné lety všetkých stíhacích lietadiel MiG-29 sú v súčasnosti pozastavené.

Galéria
Nehoda sa stala približne o 21.30 hodine. Zdroj: FB Polícia Slovenskej republiky
Podľa rezortu obrany išlo o cvičný vzlet a druhý pilot druhého lietadla bezpečne pristál.Zdroj: FB Polícia Slovenskej republiky
O to, čo sa stalo sa intenzívne zaujíma aj premiér Peter Pellegrini.Zdroj: FB Polícia Slovenskej republiky
Príčina pádu je zatiaľ predmetom vyšetrovania. Zdroj: FB Polícia Slovenskej republiky
navigate_before
navigate_next