Regióny Nitra

Povedali si dosť! Dobrovoľníci vyzbierali neporiadok a množstvo odpadu

Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

VEĽKÉ KOZMÁLOVCE – Vyše sto dobrovoľníkov vyzbieralo na brehoch rieky Hron a v okolí vodnej stavby Veľké Kozmálovce takmer 500 vriec odpadu. Dobrovoľnícku brigádu zorganizoval vo štvrtok Slovenský vodohospodársky podnik v spolupráci s mestom Tlmače a obcami Nový Tekov, Starý Tekov, Veľké Kozmálovce a Malé Kozmálovce v okrese Levice. O odvoz a likvidáciu odpadu sa postará vodohospodársky podnok na vlastné náklady, informoval hovorca vodohospodárskeho podniku Marián Bocák.

 

Zákon o odpadoch hovorí, že odpad, ktorý sa nachádza v krajine vrátane brehov vodných tokov, má odstrániť jeho pôvodca. Táto predstava však nefunguje, a preto zodpovednosť za jeho likvidáciu ostáva na pleciach samospráv, v katastri ktorých sa tento odpad nachádza. „Samosprávy nemajú dostatok finančných prostriedkov pri boji s odpadom, preto sa snaží byť nápomocný aj náš podnik,“ skonštatoval Bocák, podľa ktorého i napriek nedostatočnému financovaniu zo strany štátu, obmedzeným personálnym a technickým kapacitám vynaloží vodohospodársky podnik v rámci Slovenska v priemere 400 000 eur ročne na odvoz a likvidáciu odpadu.

„Ak by aj Slovenský vodohospodársky podnik chcel odstrániť odpad z okolia vodných tokov, pri správe viac ako 55 000 kilometrov vodných tokov, 311 nádržiach, necelej tisícke zamestnancov v teréne v rámci celého Slovenska by to bolo nereálne a zároveň na úkor iných činností, ktoré nám vyplývajú zo zákonov,“ dodal hovorca.