Regióny Bratislava Banská Bystrica Košice Nitra Prešov Trenčín Trnava Žilina Top

POČASIE bude ŠIALENÉ: Pripravte sa na extrémne vysoké teploty a mimoriadne silné búrky

Pred nami je séria veľmi teplých dní. Teploty vystúpia nad +35 °C. ZDROJ: Peter Korček

BRATISLAVA – Začiatok astronomického leta priniesol a prinesie na Slovensko mimoriadne vysoké teploty a počasie bude u nás pripomínať prímorské oblasti Španielska, Francúzska alebo Talianska. Navyše extrémne horúčavy budú sprevádzané intenzívnymi búrkami a prívalovým dažďom.

 

Ako informuje imeteo.sk posledné tohtoročné júnové dni prinesú do našej oblasti veľmi teplé počasie. Teploty budú stúpať na hodnoty, ktoré predstavujú extrémnu záťaž na ľudský organizmus. Otepľovať sa pritom začne už dnes. „Maximálne denné teploty sa budú pohybovať v rozmedzí od +26 °C do +31 °C. Iba na Kysuciach, Orave, pod Tatrami a na severovýchode Slovenska bude do +24 °C. Nasledujúce dni, počnúc od piatka do, minimálne, utorka, bude počasie u nás ovplyvňovať jednak teplý front, ale aj veľmi teplý vzduch a tlaková výš. Postupne sa bude teplota zvyšovať. Od piatka  sa začne otepľovať, pričom maximá budú každým dňom o stupeň či dva vyššie než v ten predchádzajúci. Kým v piatok vystúpi teplota na +26 °C až +31 °C, v sobotu už budú maximá atakovať +33 °C, v nedeľu +34 °C,“ konštatuje imeteo.sk.

 

Začína sa astronomické leto: Mali sme najkratšiu noc v roku. Zdroj: archív zoznam.sk

Ale ani začiatkom budúceho týždňa si od mimoriadnych horúčav neoddýchneme. Naopak, bude ešte teplejšie. V pondelok sa očakáva, že po zadnej strane tlakovej výše nad východnou Európou k nám bude do našej oblasti pokračovať prílev veľmi teplého vzduchu od juhu. Bude preto jasno až polooblačno a mimoriadne teplo. Denné teploty vystúpia od +29 °C do +35 °C, v utorok až do +36 °C. Ochladenie neprinesú ani nočné hodiny. Už noc z nedele na pondelok bude tropická. To znamená, že teplota na niektorých miestach neklesne pod +20 °C. Noc z pondelka na utorok prinesie ďalšie oteplenie. V najteplejších lokalitách neklesne teplota pod +22 °C,“ zdôrazňuje imeteo.sk a dodáva, že teplé by malo pokračovať aj na prelome júna a júla.

Pred nami je séria veľmi teplých dní. Teploty vystúpia nad +35 °C. ZDROJ: Peter Korček

Dokonca, niektoré modely naznačujú, že by sme na Slovensku mohli atakovať +40 °C. To spôsobí na Slovensku aj intenzívne búrky z tepla. „Mimoriadne silné búrky sa čakajú zajtra predovšetkým v Nemecku, v Rakúsku a aj v susednom Česku. Pred silnými búrkami vydali meteorológovia výstrahy 2. stupňa. Búrky totiž budú prinášať predovšetkým intenzívne prívalové zrážky, ktoré v priebehu krátkej chvíle môžu priniesť až okolo 50 mm zrážok. Búrkový komplex sa z Rakúska doženie nad naše územie na prelome piatka a soboty, pričom búrky budú sprevádzané predovšetkým lejakom a silnejším vetrom. Noc na sobotu a ešte aj sobota tak môže byť búrlivá, ale bude veľmi teplo. Súčasne bude aj mimoriadne dusno a to v sobotu predovšetkým na západnom Slovensku,“ informujú meteorológovia.