Počas júlového sucha zaznamenali odborníci zníženú aktivitu kliešťov

KOMÁRNO – Júnové a júlové suchá zrejme ovplyvnili aj aktivity kliešťov na juhu Slovenska. Ako sa uvádza v správe Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Komárne, vo väčšine sledovaných lokalít bola v posledných týždňoch zaznamenaná nízka aktivita kliešťov.

 

Odborníci z RÚVZ monitorujú výskyt kliešťov v jedenástich lokalitách v Komárňanskom okrese. Tento rok vykonali prvý monitoring vo februári. „Už takto skoro boli pozorované viaceré lokality so zvýšenou aktivitou kliešťov. Výsledky marcového monitoringu už poukázali na vysokú aktivitu kliešťov a na prelome apríla a mája už bola ich aktivita stredná až vysoká, pričom v jednej lokalite dokonca extrémne vysoká,“ informoval pred časom RÚVZ.

V júni vo viacerých lokalitách zaznamenali pokles aktivity kliešťov. „V júli, pravdepodobne v dôsledku pretrvávajúcich vysokých teplôt a suchého počasia, sme na väčšine sledovaných lokalít znova zaznamenali nízku aktivitu kliešťov,“ uvádza sa v správe úradu. Z celkového počtu 11 monitorovaných lokalít zaznamenali odborníci výskyt kliešťov v štyroch z nich. V oblasti Dropie bola ich aktivita nízka, vysoká bola iba v lesnom poraste v Moči a v rekreačnom areáli Martovce. „Práve v Moči a v Martovciach boli u kliešťov zistené aj baktérie spôsobujúce u človeka lymskú boreliózu,“ doplnil Martin Sojka z RÚVZ v Komárne.

Viac o téme: kliešte, Komárno, les, Regionálny úrad verejného zdravotníctva

Súvisiace články