Regióny Nitra Top

PÁTRANIE PO NEZVESTNÝCH vyhlásili v ten istý deň! Má Moniku a Ladislava na svedomí muž, ktorý ZAVRAŽDIL troch ľudí?

Žirany, nezvestní
Peter Laduna sa zrejme opäť postaví pred súd. Dvaja Žirančania sú stále nezvestný. Zdroj: TASR/minv.sk

NITRA – Muž, ktorý chladnokrvne zavraždil troch ľudí žiada o obnovu konania. Peter Laduna (48), ktorého prezývajú vraždiace monštrum zrejme opäť opustí brány leopoldovskej väznice. Po tom, čo Krajský súd v Nitre jeho návrh o obnovu konania zamietol, hrozí, že sa krvilačný zločinec postaví pred Najvyšší súd. Na doživotie odsúdený Laduna požiadal o otvorenie prípadu, krátko po tom, čo polícia obnovila pátranie po jeho 21-rokov nezvestnej družke Monike Balkovej. Mladá žena je nezvestná od roku 2001, podobne ako Ladislav Piroš. Obaja sú z malej dedinky Žirany a po oboch vyhlásili pátranie v ten istý deň 26. októbra 2001.

 

Krátko po novom roku polícia Slovenskej republiky rozbehla prostredníctvom sociálnej siete novú kampaň s názvom Posledná nádej. Vyzýva ňou verejnosť, aby pomohla pri pátraní po dlhodobo nezvestných ľuďoch. Vo februári v jednom zo svojich príspevkov zverejnili aj 21 rokov nezvestnú Moniku Balkovú, ktorá bez stopy zmizla v roku 2001. Mladú ženu a družku nemilosrdného vraha naposledy videli v meste, odkiaľ obaja pochádzali a to v Žiranoch v Nitrianskom kraji. Polícia v súvislosti s jej neobjasneným zmiznutím napísala, “odišla do práce, o dva dni poslala mame pohľadnicu, v ktorej jej oznámila, že musela odísť, ozve sa neskôr a vysvetlí prečo.” Matka nezvestnej si myslí, že za nevysvetliteľným odchodom jej dcéry nestojí nik iný, ako obávaný Laduna. „Viete, ona sa ho veľmi bála. Žiť s ním nechcela, veď vedela, čo je zač. Ani chlapca mu nechcela dať. Keď sem prišiel robiť poriadky, aj ja som dostala bitku. Aj zuby mi vybil. A potom Monika zmizla, Laduna si prišiel po syna a bolo,“ povedala zúfalá matka Moniky ešte v roku 2017 pre týždenník plus7dní. V tom čase sa objavili informácie, že Laduna mal matku svojho syna rozrezať a spáliť v žirianskom kameňolome. Pozostatky nezvestnej ženy však policajti dodnes nevypátrali.

Pokiaľ sa nenašlo telo, vždy je nádej. Rovnako zmýšľa aj Monikina matka, ktorá stále dúfa, že svoju dcéru znova uvidí. “Pátranie po nezvestných osobách je v policajných evidenciách vedené 30 rokov. Síce aj po uplynutí tohto času je možné osobu vypátrať, spojiť s novo prebiehajúcim vyšetrovaním, avšak šanca na úspech sa znižuje ďalej každým rokom. Široká verejnosť hrá často v prípade nezvestných osôb nezameniteľnú rolu,” dodali na záver svojho príspevku o Monike Balkovej muži zákona.

Ak máte o nezvestnej žene akékoľvek informácie ihneď kontaktujte políciu. ZDROJ: fb Polícia SR

Vraždiace monštrum žiada o obnovu konania

Peter Laduna, zabijak bez štipky súcitu, chladnokrvne popravil troch nevinných ľudí. Vyšetrovanie preukázalo, že na vraždy nepotreboval hlbší motív, vraždil len tak, lebo sa mu zachcelo. Za mimoriadne krvavé besnenie Ladunu odsúdil Krajský súd v Nitre na doživotie v roku 2007. Laduna počas svojho pobytu za mrežami opakovane podával žaloby na kompetentné orgány. Žiadal v nich zaplatiť náhradu škody, finančné zadosťučinenie, či dokonca preskúmanie rozhodnutia súdu. Mimoriadne krutý zločinec u ktorého zrejme absentuje akákoľvek miera zdravého úsudku, najnovšie nitriansky súd požiadal o obnovu trestného konania. “Návrh bol Krajským súdom v Nitre zamietnutý, podal sťažnosť a vec je na Najvyššom súde,” povedala hovorkyňa Krajského súdu v Nitre pre sme.sk. To, či je už známy termín pojednávania, na ktorom Najvyšší súd rozhodne o Ladunovom návrhu sme sa spýtali hovorkyne Najvyššieho súdu. Termín zasadnutia nie je určený,” napísala Alexandra Važanová.

Pokus o útek

Ak by sa Ladunovi znova podarilo dostať spoza múrov väznice, vzniká reálna obava, že by sa trojnásobný vrah mohol znova pokúsiť ujsť. Rovnako ako v roku 2017, kedy sa konalo pojednávanie vo veci žaloby, ktorú podal Laduna na Ministerstvo vnútra a Krajské policajné riaditeľstvo. Od orgánov žiadal náhradu škody a nemajetkovej ujmy vo výške zhruba štyritisíc eur. Duševne chorý muž u ktorého psychiatri takmer vylúčili možnosť nápravy tvrdil, že odsúdením mu spôsobili utrpenie, stres, traumu a poníženie. Existuje však dôvodné podozrenie, že beštiálny vrah využil žalobu iba na akúsi zámienku pod ktorou mohol prekročiť prah väzenskej cely. „Bol taký agresívny, že sme ho museli vypočúvať v klietke. Ešte aj v tej musel mať spútané nohy a ruky. Vyhrážal sa, že zabije nás aj naše rodiny. Nebolo to veru nič príjemné,“ povedal v roku 2017  človek, ktorý sa podieľal na odhaľovaní Ladunových vrážd pre plus7dní. Petrovi Ladunovi sa na spomínané pojednávanie v roku 2017 podarilo prepašovať niekoľko nebezpečných predmetov. Medzi nimi šidlo, zabrúsenú lyžičku, žiletku, či kľúč z pút vyrobený z drôtu. Takto prichystaný na konci súdneho procesu z ničoho nič zaútočil na jedného z bacharov. Podarilo sa mu to aj vďaka tomu, že v rámci zachovania ľudských práv, mu počas procesu sňali putá. Jednému z dozorcov sa odsúdený zločinec následne pokúsil zobrať zbraň, nakoniec sa dal na útek. Incident na súde sa napokon podarilo včas zastaviť a vraha pomohol spacifikovať zamestnanec súdu. “Keby sa mu podarilo premôcť eskortu ani si nechcem predstaviť, čo by sa stalo,” povedal vtedy nemenovaný sudca.

Galéria
vraždy, Žirany
Chladnokrvný vrah Peter Laduna má na svedomí niekoľko vrážd. Zdroj: TASR
vraždy, Žirany
Chladnokrvný vrah Peter Laduna má na svedomí niekoľko vrážd. Zdroj: TASR
navigate_before
navigate_next

Koho má surový vrah na svedomí?

Za tri vraždy si odpykáva doživotný trest. Ďalšie dve mu pripisujú obyvatelia malej dedinky Žirany, ktorá sa nachádza pri pohorí Tribeč. V čase, kedy v obci vyčíňal neľudský zabijak zmizlo v jej okolí viacero ľudí, ktorých mená dodnes figurujú v policajnej databáze patros. Dve z Ladunovych obetí mali to nešťastie, že pracovali v klenotníctve. Prvého predavača zlatníctva zastrelil v roku 2001 v Novom Meste nad Váhom. Mal len 27 rokov a bol otcom dvoch detí. Krátko na to spolu s komplicmi lúpil v ďalšom obchode so šperkami v Šuranoch, kde zavraždil 48-ročnú matku slepej dcéry.

Posledná z vrahových “priznaných” obetí mala len 16 rokov. Jednalo sa o Ladunovu priateľku Katarínu, ktorá bola chovankyňou reedukačného centra v Zlatých Moravciach. Tej sa potreboval zbaviť, pretože ho vraj vydierala. Po tom, čo zistila, že Laduna vykráda klenotníctva si údajne nárokovala na časť ukradnutých šperkov. To sa mladej dievčine stalo osudným. Telo Kataríny našli muži zákona zakopané v lese pri Žiranoch. Laduna ju tam zastrelil niekoľkými ranami do hlavy, vyzliekol donaha a zakopal do jamy. Vyšetrovatelia pri expertíze prišli na to, že dievča ešte dýchalo, keď ju vrah zakopal. Nasvedčuje tomu aj príčina smrti za ktorú označili udusenie. Beštiálne skutky sa policajným vyšetrovateľom podarilo objasniť vďaka výpovediam Ladunových komplicov, Jaroslava Bridzika a Ľuboša Audyho. Samotný Laduna dodnes popiera, že by vraždil.

Galéria
Žirany, nezvestný, Laduna
21 rokov nezvestný Ladislav Piroš. Zdroj: minv.sk
Žirany, nezvestná, Laduna
21 rokov nezvestná Monika Balková. Zdroj: minv.sk
navigate_before
navigate_next

Okrem troch objasnených skutkov sa ľudia z malej dediny domnievajú, že Laduna stojí aj za zmiznutím jeho družky Moniky Balkovej, či miestneho občana Ladislava Piroša. Monika má s nekompromisným kriminálnikom dnes už dospelého syna, v čase jej zmiznutia mal chlapec iba tri roky. Ladislav sa stratil krátko po tom, čo si od Ladunu pýtal naspäť 30 tisíc korún, ktoré zabijakovi požičal. Jeho nezvestnosť nahlásili na Okresné riaditeľstvo policajného zboru v Nitre v ten istý deň ako Monikinu. Pri menách oboch stratených Žirančanov dodnes svieti v policajnej databáze nápis NEZVESTNÝ.