Regióny Nitra Levice

Personál levickej gynekológie nacvičoval prijatie pacientky s koronavírusom

Ilustračná fotografia, Zdroj: TASR / Ján Krošlák

LEVICE – Levická nemocnica sa pripravuje na postupné zhoršovanie situácie v súvislosti s prebiehajúcou epidémiou ochorenia COVID-19. Na gynekologickom oddelení preto personál nacvičoval prijatie pacientky s novým koronavírusom.

 

Simulácia prebiehala tak, aby sa čo najviac priblížila reálnej situácii. „Všetko bolo ako v skutočnosti, reálny prípad, reálny personál, zvolené postupy, dodržiavanie všetkých nariadení hygienika, interných pokynov týkajúcich sa COVID-19, ako aj medicínskych postupov,“ uviedla Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny AGEL SK, ktorá nemocnicu spravuje.

Simulácia podľa nej ukázala, že aj keď majú lekári postupy teoreticky zvládnuté, prax môže priniesť rôzne komplikácie. „V prípade gynekológie je to napríklad správanie rodičiek, ktoré môže byť veľmi emotívne a nevyspytateľné. Taktiež možné medicínske komplikácie spojené s plánovanou kontrolou alebo s príchodom bábätka na svet u pozitívnej pacientky na COVID-19 môžu priniesť nepredpokladané situácie,“ povedala Pavlíková.

V priebehu nácviku si preto zdravotnícky personál ujasnil úlohu každého člena tímu i spôsoby riešenia vypätých situácií. „Pri niektorých úkonoch sme dokonca dlhšie diskutovali a vysvetľovali, aby sme si všetko detailne prešli a vyjasnili. Ak príde reálna situácia, musíme rýchlo, správne a prakticky konať,“ zhodnotil simulovanú ukážku primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Nemocnice Levice Gabriel Mančík.