Regióny Nitra Komárno

Onkologické centrum v Komárne je pripravené liečiť aj pacientov z iných nemocníc

Zdroj: nemocnica Komárno

KOMÁRNO – Onkologické centrum Nemocnice Komárno upozorňuje na výpadok prevádzky lineárnych urýchľovačov na západnom Slovensku. Podľa vedenia centra k nemu došlo z dôvodu zavádzania nových urýchľovačov do medicínskej praxe. Komárňanské onkologické centrum v tejto súvislosti vyhlásilo, že je pripravené vypomôcť a predĺžiť svoje prevádzkové hodiny a poskytnúť vyšetrenie pacientom zo západného Slovenska a Bratislavy.

 

 “Je možné okamžite prejsť na rozšírený režim s predĺžením každodenného času svojej činnosti až do neskorých večerných hodín počas pracovných dní. V prípade nevyhnutnej potreby je možné zabezpečiť rozšírenie činnosti lineárneho urýchľovača aj počas víkendov,” uviedol Michal Pišoja, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti AGEL SK, ktorá Nemocnicu Komárno spravuje.

Podľa jeho slov už spoločnosť o tejto ponuke informovala ministerstvo zdravotníctva, zdravotné poisťovne a aj konkrétne nemocnice. “Personálne aj kapacitne sme pripravení prevziať a odliečiť prevažnú väčšinu pacientov, ktorí by na rádioterapiu museli čakať neúmerne dlhý čas. Máme zavedený veľmi dobre fungujúci časový manažment pacientov, aby sa možnosti nášho lineárneho urýchľovača maximálne využili. U nás nie sú takmer žiadne čakacie lehoty,” doplnil riaditeľ Nemocnice Komárno Miroslav Jaška.

Ako pripomenul, Komplexné onkologické centrum v Komárne už vyše roka prevádzkuje lineárny urýchľovač Halcyon s CT simulátorom. „Lieči takmer všetky onkologické diagnózy, za 365 dní jeho prevádzky sa podarilo liečiť viac ako 900 pacientov. Keďže ročne pribudne na Slovensku takmer 23-tisíc nových pacientov s onkologickým ochorením. Najčastejšími diagnózami, ktoré sú v onkocentre Komárno liečené, sú rakovina prsníka, nasleduje rakovina konečníka, pľúc, prostaty a poradie v prvej päťke liečených diagnóz uzatvára rakovina orgánov ORL,“ dodal primár oddelenia klinickej a radiačnej onkológie Nemocnice Komárno Pavel Demeter.