Regióny Nitra Topoľčany

Obyvatelia Topoľčian sa v ankete vyslovili za spravodlivejšie poplatky za odpad

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

TOPOĽČANY – Obyvatelia Topoľčian chcú spravodlivejšie poplatky za odpad. Vyplýva to z online ankety, ktorú ešte v novembri zrealizovalo mesto.

 

Väčšina ľudí by uvítala, keby sa poplatok odvíjal od množstva odpadu, ktoré domácnosť vyprodukuje. Za túto možnosť hlasovalo 82 percent účastníkov ankety. „Vyplynulo z nej tiež, že 62 percent respondentov si myslí, že na likvidáciu odpadu, by sa mali prevažne skladať občania. Od mesta skôr očakávajú investície do infraštruktúry a občianskych projektov,“ uviedla Lenka Savarová z mestského úradu.

Ako doplnila, Topoľčany sú mestom s najvyššou produkciou odpadu na Slovensku. Ročne je to v prepočte na jedného obyvateľa 700 kilogramov. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa tu postupne zvyšujú poplatky za likvidáciu odpadu. Tie sa v roku 2020 zvýšili z 30 na 35 eur. Sadzba schválená na rok 2021 je už na úrovni 39,96 eura za občana na rok.

Podľa primátorky Alexandry Géciovej táto výška poplatkov o čosi reálnejšie odzrkadľuje náklady na zvoz a skládkovanie komunálneho odpadu. „Stále ich však plne nepokrýva. Tento poplatok bol do roku 2018 umelo udržiavaný nízko aj napriek rastúcim nákladom. Mesto muselo za zvoz odpadu ročne doplácať sumou približne 200-tisíc eur,“ pripomenula primátorka.

Magistrát chce preto šíriť medzi obyvateľmi osvetu a motivovať ich nie len k tomu, aby odpad triedili, ale aby ho zároveň produkovali čo najmenej. „Najlepší odpad je ten, ktorý nevznikne. Aj preto napríklad po vianočných sviatkoch ponúkame možnosť vysadiť nepotrebné vianočné stromčeky z črepníkov, povzbudzujeme ľudí k znižovaniu plastového odpadu z cintorínov, zahŕňame osvetové aktivity do spoločenských podujatí, upustili sme od používania plastových tašiek a pri výrobe propagačných predmetov využívame prednostne recyklované materiály. Ďalšie aktivity plánujeme rozvíjať aj v nasledujúcom období,“ dodala primátorka.