Regióny Nitra

OBLIGATÓRNY TRESTNÝ ČIN?! Vandali postriekali budovy symbolom ruskej invázie na Ukrajine

Na viacerých miestach v Nitre sa objavuje symbol Z. Zdroj: Tip čitateľa

NITRA – Na viacerých miestach v Nitre sa začal objavovať symbol v tvare písmena Z, ktorý je spájaný s ruskou inváziou na Ukrajinu. Obyvateľov toto konanie rozhorčilo. Prípadom sa začala zaoberať už aj polícia. 

 

Obyvatelia Nitry začali na sociálnych sieťach uverejňovať obrázky, na ktorých je vidieť veľké písmeno Z na budovách. “Toto som dnes ráno našiel nasprejované na našom paneláku. Dúfam, že je to len ojedinelý prípad,” poznamenal jeden z obyvateľov Nitry na Kmeťovej ulici. Pod informáciou sa začali ozývať aj ďalší, ktorí rovnaký symbol taktiež zbadali na ďalších miestach mesta, “Bizetová, videl som to viackrát,” dodal Lukáš. Ďalší dodal, že rovnaký symbol zbadal aj na Rýnskej. Taktiež to ľudia spozorovali na ulici Čajkovského.

Informáciu o nájdení nasprejovaného písmena “Z” potvrdila aj nitrianska mestská polícia. Tí podľa ich slov našli “na ulici Hviezdoslavova trieda nastriekaný nápis písmena tvaru „Z“ na betónovom múre pri obchodnom dome Kaufland. Mestskí policajti vykonali obhliadku okolia a zistili ďalších štrnásť rovnakých nápisov aj na iných objektoch.” Vďaka kamerovému systému sa im podarilo zistiť, že k tomuto konaniu malo dôjsť 1.4. 2022, a to krátko pred polnocou. 

Na viacerých miestach v Nitre sa objavuje symbol Z
Na viacerých miestach v Nitre sa objavuje symbol Z. Zdroj: Tip čitateľa

Policajti “nadobudli dôvodné podozrenie, že konanie páchateľa i rozsah spôsobenej škody napĺňa obligatórne znaky trestného činu.” Ako ďalej dodali, “Hliadka PZ SR sa dostavila na útvar mestskej polície za účelom prezretia kamerového záznamu, pričom uviedla, že vo veci budú konať, pokiaľ bude podané trestné oznámenie.” O zistených skutočnostiach informovali dotknuté subjekty. Po vyčíslení spôsobenej škody, “bude rozhodnuté, či vec bude riešená ako priestupok proti majetku alebo ako trestný čin. Skutok sa ďalej objasňuje,” poznamenali muži zákona.

Symbol “Z” sa spája s ruskou inváziou na Ukrajinu. Dva nemecké štáty, konkrétne Dolné Sasko a Bavorsko, už dokonca uviedli, že používanie tohto písmena bude trestné. Diskusie o tom, žeby malo byť „Z“ zaradené do zoznamu extrémistických symbolov sa vedú aj u nás. „Zaradila medzi extrémistické symboly, postihnuteľné v zmysle trestného práva, ako napríklad svastika a iné nacistické a extrémistické symboly,“ poznamenal na sociálnej sieti Miroslav Žiak.

S otázkami sme sa obrátili aj na Krajské policajné riaditeľstvo v Nitre, článok po obdržaní odpovedi budeme aktualizovať.