Regióny Nitra Top

Obec si zohnala Ivermectin sama. Pomohol vraj už desiatkam ľudí, dostať sa k nemu môžu aj cezpoľní

Ilustračná foto. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

NITRA – Ivermectin. Najžiadanejší liek posledných týždňov, ktorý každý chce získať, ale mnohí Slováci sa k nemu nevedia dostať. Pomôcť má v boji s koronavírusom, avšak samotné lekárne nevedia, či ho môžu nakupovať do zásob. Chaos okolo lieku sa rozhodol riešiť na vlastnú päsť starosta obce Dvory nad Žitavou Branislav Becík. Do ambulancie obecnej lekárky zaobstaral liek pre svojich spoluobčanov z obce. Tí, podľa jeho slov, ,,ušli hrobárovi z lopaty”.

 

Ivermectin je antiparazitikum. Má silné antivírusové a protizápalové účinky pri ochorení COVID-19, preto ho verejnosť pozná ako liek proti koronavírusu. Toto liečivo odporúča čoraz väčší počet zahraničných štúdií a v krajinách ako Francúzsko, USA, Švédsko či Nórsko prešiel aj registráciou. Na Slovensku však nie. Ministerstvo zdravotníctva na čele s Marekom Krajčím (OĽANO) ale naň koncom januára udelilo výnimku v podobe šiestich mesiacov. Ivermectin sa tak môže dočasne používať pri liečbe zákerného koronavírusu.

Dostupný má byť zatiaľ v nemocniciach a aj v lekárňach na lekársky predpis. Ako sa však ukázalo, tie si súčasné povolenie vysvetľujú po svojom a Ivermectin sa tak pre mnohých javí ako nedostupný.

 

Ivermectin je dostupný len v niektorých lekárňach. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Odmieta hazardovať s ľudským životom

Starosta obce Dvory nad Žitavou ležiacej v Nitrianskom kraji sa rozhodol vziať situáciu do vlastných rúk a vďaka daru zo zahraničia sa mu podarilo pre svojich obyvateľov zabezpečiť 500 kusov lieku Ivermectin. Ten dal do rúk ich obvodnej lekárke, ktorá ho už stihla niekoľkým svojim pacientom aj predpísať. ,,Po nasadení lieku v prvotnom štádiu ochorenia, v ktorom sa ukazujú prvé príznaky, pani obvodná lekárka hlási sto percentnú spoľahlivosť. Vidím, že to význam má.  A naozaj sme v našej obci aj pomocou tohto lieku stiahli niekoľko ľudí doslova hrobárovi z lopaty,” povedal pre Zoznam.sk Becík.

Nádej pre cezpoľných

Pri liečbe koronavírusu obecná lekárka nerobí rozdiely medzi pacientmi. ,,Obvodná doktorka nepozerá na to, či má niekto kartu u nej alebo nie. Akonáhle odkomunikuje s doktorom konkrétneho pacienta, či sa s podaním lieku stotožňuje, nemá problém poskytnúť liečbu,” doplnil starosta. Podľa našich informácií má lekárka k dispozícii ešte niekoľko dávok. Starosta však podotkol, že sa liek pokúsi ešte zaobstarať.

 

Starosta obce Dvory nad Žitavou Branislav Becík zohnal Ivermectin na vlastnú päsť. Zdroj: FB / Branislav Becík

Desiatky chorých sa dnes tešia zo života

Dôkazom, že Ivermectin v prípade ochorenia COVID-19 skutočne zaberá, majú byť desiatky vyliečených pacientov z obce. ,,Ivermectin bol podaný viac ako 20-tim ľuďom, ktorí skutočne boli bezvládni a za dva dni stoja na nohách. To hovorí za všetko,” skonštatoval Becík. ,,Keby liek zachránil len jedného pacienta, tak by som vedel, že som konal správne. Vidím, že to má zmysel a že pomáha. Mrzí ma amatérsky prístup súčasnej vlády. Tak ako hovoria vrcholoví politici, že sú to amatéri, tak ja dnes na vlastné oči vidím, že sú to ľudia, ktorí tam nepatria, ktorým na tomto národe nezáleží,” uzavrel. Starostovi za jeho proaktívne kroky ďakujú aj samotní občania, či už na sociálnej sieti alebo telefonátmi.

 

Ivermectin vyliečil desiatky ľudí z obce. Zdroj: TASR / Milan Kapusta