Regióny Nitra

Nitrianska radnica vo väčšej miere podporí organizátorov kultúrnych podujatí

Primátor Nitry Marek Hattas. Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

NITRA – Mesto Nitra podporí v tomto roku oblasť kultúry, kreatívneho priemyslu a kultúrnych pamiatok a pamätihodností sumou 170.000 eur. V porovnaní s predchádzajúcim rokom ide o viac ako 100-percentný nárast, informoval hovorca mesta Tomáš Holúbek.

 

Radnica chce zmeniť svoju úlohu v rámci kultúry vďaka novej kultúrnej stratégii mesta, ktorá vznikla aj pre kandidatúru Nitry na Európske hlavné mesto kultúry 2026. Jedným z hlavných cieľov stratégie je klásť väčší dôraz na podporu a vytváranie podmienok pre kultúrnych aktérov. Prioritami v roku 2021 sú umenie vo verejnom priestore, oživenie pešej zóny, zviditeľnenie Nitry v rámci Slovenska, podujatia zamerané na významné výročia a osobnosti, zlepšenie vzájomného poznávania kultúr.

Dotačná schéma je otvorená od 15. februára do 15. marca prostredníctvom elektronického formulára. Prvá výzva je určená pre organizátorov kultúrnych podujatí, organizácie poskytujúce kultúrno-osvetové aktivity, umelcov a tvorcov, ktorí vykonávajú činnosť na území mesta Nitra. Druhá výzva je určená na činnosti a opatrenia zamerané na rekonštrukciu, revitalizáciu, prezentáciu či výskum kultúrnych pamiatok a pamätihodností v meste Nitra.