Regióny Nitra

Nitra zvýši ceny krátkodobého cestovného lístka v MHD

Nitra dvíha ceny lístkov MHD. Ilustračná foto. Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

NITRA – Rastúce ceny pohonných látok sú hlavným dôvodom nárastu ceny krátkodobého lístka v mestskej hromadnej doprave v Nitre. Zvýšenie ceny odsúhlasilo v pondelok mestské zastupiteľstvo. Cena krátkodobého lístka sa tak v meste pod Zoborom zvyšuje po 11 rokoch.
 

 

Financovanie mestskej hromadnej dopravy za doterajších podmienok je podľa vedenia mesta neudržateľné. Cena jednorazového obyčajného cestovného sa nezvyšovala od roku 2012, priemerný nárast cien v národnom hospodárstve bol odvtedy 32 percent. Po započítaní predpokladanej výšky inflácie podľa Národnej banky Slovenska pre rok 2023 ide o priemerný rast cien v porovnaní s rokom 2012 o 45 percent.

Naďalej platí, že lístok zakúpený kartou alebo cez aplikáciu je cenovo výhodnejší než pri platbe u vodiča alebo cez SMS. Hodinový lístok kartou alebo cez aplikáciu bude stáť po zvýšení 75 centov, u vodiča alebo cez SMS jedno euro. Pre cestujúcich je naďalej najvýhodnejšie zakúpiť si ročný lístok, ktorého cena je v rámci slovenských krajských miest najlacnejšia. Po novom je stanovená na 185 eur. Cena pre držiteľov plakiet, preukazu ŤZP a občanov nad 70 rokov ostáva nezmenená.